Bardzo dobra kondycja rynku magazynowego w Polsce

0
2013

Rynek magazynowy w Polsce ma się świetnie – hale produkcyjne i powierzchnie magazynowe są dostępne w całym kraju, a zainteresowanie najemców oraz inwestorów nadal rośnie. Które regiony cieszą się największą popularnością, gdzie jest najniższy wskaźnik pustostanów?

Polski rynek magazynowy wciąż się rozwija

Już od kilku lat rynek magazynowy w Polsce znacznie się rozwija. Już 2018 rok był z wielu powodów świetny – uzyskano najwyższą liczbę budowanej powierzchni magazynowej w Polsce, czyli 2 mln mkw. Pierwsza połowa 2019 roku to rekordowa podaż na polskim rynku magazynowym – to ponad milion mkw. oddanej powierzchni.

Największe zainteresowanie budzi m.in. Warszawa, Wrocław, Łódź, ale warto zwrócić uwagę także na rozwój Górnego Śląska oraz na nagłą zmianę sytuacji w Szczecinie. Magazyny w woj. zachodniopomorskim nagle stały się wyjątkowo interesujące.

Stawki czynszów a popyt na powierzchnie magazynowe

Co ciekawe, w I kwartale 2019 roku czynsze nieznacznie wzrosły lub też pozostały na niezmienionym poziomie. Niemalejący popyt, a także wzrost cen gruntów na wybranych terenach, deweloperzy nie są zbyt otwarci na negocjacje cen czynszów.

Topowe lokalizacje

Nieustannie są też budowane nowe obiekty w różnych lokalizacjach – m.in. pod Warszawą czy Wrocławiem, hale do wynajęcia w Szczecinie itd. Aktywność najemców i inwestorów sprawiła też, że poziom pustostanów w Polsce jest bardzo niski.

Duże zainteresowanie obiektami wykazują m.in. firmy tradycyjne i internetowe, sieci handlowe, operatorzy logistyczni, firmy z branży IT, e-commerce. Na magazyny w Szczecinie, Łodzi czy w Górnym Śląsku często podpisywane są umowy kupna czy wynajmu, zanim jeszcze zostaną one oddane do użytku.

Rosnąca aktywność deweloperska

Aktywność deweloperska jest na bardzo wysokim poziomie i nie ulega obniżeniu. Wyróżnić trzeba przede wszystkim cztery rynki – to m.in. Centralna Polska, Górny Śląsk, Wrocław oraz Warszawa i jej okolice. Zdecydowanie większe zainteresowanie budzą też powierzchnie magazynowe w Szczecinie, ale jest to stosunkowo niewielki rynek, gdyż do tej pory nie budził takiego zainteresowania.

Na polskim rynku powierzchni magazynowych znaczenie zdobywają też nowe lokalizacje. Zainteresowaniem cieszą się m.in. hale produkcyjne w Trójmieście czy magazyny na wynajem w Szczecinie, a także województwo lubuskie. Przede wszystkim są to lokalizacje ważne ze względu na dystrybucję na kraje Europy Zachodniej oraz Skandynawię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here