Czy da się otrzymać kredyt hipoteczny z niską zdolnością kredytową?

0
993

Zbyt niska zdolność kredytowa jest jedną z najczęstszych przyczyn odrzucania przez banki wniosków kredytowych. O ile w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych często w takiej sytuacji po prostu decydujemy się na inne rozwiązania (chwilówki, pożyczki), tak w przypadku kredytów hipotecznych jest to spory problem. Są to bowiem zobowiązania długoterminowe i opiewające na bardzo duże kwoty, co oznacza, że kredytodawcy stawiają przed potencjalnymi klientami wysokie wymagania. Wobec tego czy da się otrzymać kredyt hipoteczny z niską zdolnością kredytową?

Kredyt hipoteczny – wymagania

Warto w pierwszej kolejności omówić, jakie wymagania wiążą się z zaciąganiem kredytu hipotecznego. Pierwsze z nich to oczywiście posiadanie wspomnianej już odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. To, jaka będzie ona dokładnie, zależeć będzie od różnych czynników, takich jak kwota kredytu i długość okresu kredytowania. Może się więc zdarzyć, że nasza zdolność kredytowa będzie zbyt niska na zakup mieszkania, które sobie wymarzyliśmy, ale okaże się wystarczająca w przypadku innej, nieco tańszej nieruchomości.

Jednak zdolność kredytowa to nie wszystko. Bardzo istotne, ponieważ bez tego niemożliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego, nawet przy bardzo wysokiej zdolności kredytowej, jest posiadanie wkładu własnego. Musi on stanowić minimum 20% wartości nieruchomości, którą chcemy sfinansować kredytem, lub 10%, jeśli jesteśmy skłonni wykupić dodatkowe ubezpieczenie kredytu. Należy jednak pamiętać, że kredyt z niższym wkładem będzie zawsze droższy – nie tylko dlatego, że konieczne będzie pożyczenie wyższej kwoty, ale także z racji na nieco wyższą w takim przypadku marżę banku.

Ponadto musimy pamiętać o zgromadzeniu wszelkich dokumentów, o które poprosi nas bank. Będą to między innymi dokumenty dotyczące naszej sytuacji finansowej (zaświadczenia o dochodach od pracodawców, wyciągi z konta, zeznania podatkowe) oraz wybranej nieruchomości (wypis z księgi wieczystej, dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości).

Czy możliwy jest kredyt hipoteczny z niską zdolnością kredytową?

Wiemy już, że odpowiednia zdolność kredytowa jest jednym z wymagań otrzymania kredytu hipotecznego. Czy wobec tego fakt, że jest ona niska, całkowicie niweczy szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku? Niekoniecznie, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Habza Finanse to wykwalifikowany pośrednik kredytowy, specjalizujący się w pozyskiwaniu trudnych kredytów. Wiedza, doświadczenie i kontakty na szczeblach decyzyjnych w bankach pozwalają jego ekspertom na osiąganie świetnych rezultatów. W związku z tym zdecydowanie warto się z nim skontaktować, jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu.

Ponadto warto wiedzieć, że problem niskiej zdolności kredytowej można przynajmniej częściowo zniwelować, dzięki poręczycielowi bądź innemu dodatkowemu zabezpieczeniu kredytu. Ważne jest jednak, aby zdolność kredytowa poręczyciela była odpowiednio wysoka (nie może to więc być na przykład osoba bezrobotna). Bank musi bowiem mieć pewność, że jeśli kredytobiorca nie poradzi sobie z terminową spłatą kredytu, poręczyciel okaże się wypłacalny i będzie w stanie uregulować należność.

Jak podnieść zdolność kredytową?

Bardzo ciężko jest znacząco podnieść zdolność kredytową w krótkim czasie. Możliwe jest to chociażby poprzez zmianę pracy na znacznie lepiej płatną, ale, co oczywiste, rzadko kiedy mamy taką możliwość.

Wobec tego podnoszenie zdolności kredytowej to coś, co nie sprawdzi się, jeżeli bardzo się nam spieszy. Mimo to zdecydowanie warto to zrobić, chociażby po to, aby w przyszłości nie natrafić ponownie na problemy ze zdolnością kredytową, kiedy pojawi się potrzeba zaciągnięcia kolejnego zobowiązania.

Zdolność kredytową można poprawić między innymi poprzez wygenerowanie pozytywnych wpisów w BIK-u. W tym celu warto zaciągnąć niewielki kredyt na krótki okres lub zakupić jakiś przedmiot na raty 0%. Ważne jest, abyśmy byli w stanie spłacić takie zobowiązanie szybko i terminowo. Można także rozważyć przedwczesną spłatę, o ile nie będzie się to wiązało z dodatkową prowizją.

Ponadto, jeśli posiadamy karty kredytowe bądź kredyt odnawialny, ale ich nie wykorzystujemy, zdecydowanie warto z nich zrezygnować. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że nawet jeśli nie korzystamy wcale z przyznanych nam limitów, to i tak uszczuplają one nieco naszą zdolność kredytową.

Podsumowanie

Jak widać, niska zdolność kredytowa nie musi wykluczać otrzymania kredytu hipotecznego, aczkolwiek niewątpliwie nie będzie to łatwe. Dlatego też dobrą opcją będzie kontakt z dobrym pośrednikiem kredytowym, którego znaleźć możemy tutaj: https://habzafinanse.com.pl. Kredyt hipoteczny to długoterminowe i bardzo kosztowne zobowiązanie, dlatego też warto, aby jego pozyskaniem zajęli się dla nas specjaliści – zwłaszcza, jeśli nasza sytuacja jest trudna i jest duże prawdopodobieństwo, że samodzielne złożenie wniosków skończyłoby się uzyskaniem odpowiedzi odmownej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here