Czy można studiować w domu? Oto dostępne kierunki studiów online

0
4119

Tempo życia przez ostatnie kilkanaście lat zdecydowanie przybrało na sile. Obecnie bardzo pożądaną cechą na rynku pracy oraz w codziennym funkcjonowaniu jest multitasking, czyli wielozadaniowość. Dziś większość studentów łączy pracę z nauką, ponieważ cały czas poszukują złotego środka, by wygospodarować czas na realizację etatu i naukę. Świetną alternatywą dla studiowania dziennego są kierunki studiów prowadzone w formie online. Jak wygląda takie nauczanie oraz zaliczanie sesji?

Na czym polegają studia online?

Głównym założeniem tego rodzaju kształcenia jest rozłożenie organizacji zajęć na te prowadzone online (ok. 60%) oraz na uczelni (ok. 40%). Pozwala to na podzielenie swoich obowiązków wedle własnych preferencji. Dodatkowym plusem jest też możliwość uczestniczenia w ćwiczeniach z dowolnego miejsca – domu, kawiarni, hotelu. Wystarczy mieć tylko dostęp do komputera/laptopa i Internetu. Grupa Uczelni Vistula jest jednym z miejsc, która prowadzi studia w formie online i oferuje bardzo ciekawe kierunki studiów. Można zapisać się m.in. na zarządzanie, ekonomię bądź finanse i rachunkowość. Osoby, które ukończyły stopień I i chciałyby kontynuować edukację poprzez e-learning, zarejestrować się mogą na zarządzanie. Warto zaznaczyć, że nauczanie online również kończy się obroną i otrzymaniem dyplomu w przypadku finalnej oceny pozytywnej. Zatem kierunki studiów online stawiają przed nami takie same wymagania dotyczące zdawania sesji – z tą różnicą, że w większości przygotowujemy się do nich w domowym zaciszu. Często wymaga to samozaparcia i zdyscyplinowania.

System nauczania poprzez Internet, czyli e-learning

Materiały w postaci różnego rodzaju wideo z zajęć czy prezentacje tematów poruszanych na wykładach, dostępne są w specjalnym dziale e-learningowym dla studenta. Można je wielokrotnie otwierać, czytać lub oglądać. To student wybiera czas i miejsce, w którym zapoznaje się z przesłanymi informacjami potrzebnymi do zaliczenia przedmiotu. W budynku uczelni trzeba zjawić się najczęściej na początku oraz na końcu semestru – mają wtedy miejsce weekendowe zjazdy oraz egzaminy. To dobra okazja, by poznać profesorów oraz innych uczestników danego kierunku. Na żywo możliwe jest zadanie pytań czy porozmawianie o np. realizowanym zadaniu na ocenę. Przyjazd na takie spotkanie to też świetna sposobność do nawiązania relacji z przyszłym promotorem, odpowiedzialnym za obronę pracy licencjackiej czy magisterskiej. Zwykle kontakt z nim odbywa się bowiem poprzez wideorozmowy. Codzienne uczęszczanie na uczelnię jest dla niektórych uciążliwe. W przypadku studiów online wszystkie notatki i materiały mamy „podstawione pod nos”.

Kierunki studiów, które są dostępne w formie e-learningowej, przyciągają coraz więcej młodych ludzi, którzy chcą połączyć pracę, naukę oraz życie towarzyskie. Zdobywanie wiedzy w ten sposób rozwija cenne dziś cechy, takie jak podzielna uwaga, wielozadaniowość i zorganizowanie. Z pewnością takie doświadczenie wpłynie na efektywność w przyszłej pracy i życiu codziennym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here