Dlaczego kryptowaluty to rewolucja?

0
1402

Za sukces kryptowalut odpowiada system blockchain, który okazał się być dużą innowacją oraz udogodnieniem. Wirtualne monety są dla ludzi często czymś dziwnym i niespotykanym, ponieważ posiadana wartość ma charakter nienamacalny. Bitcoina lub innej kryptowaluty nie można dotknąć, jest to tylko wartość zapisana w systemie.

Wirtualne waluty znacząco różnią się od tych fiducjarnych (np. PLN, USD, EUR). Posiadają one zabezpieczoną kryptograficznie księgę, gdzie znajdują się wszystkie informacje o transakcjach (to właśnie blockchain). Wszystkie dane są w pewien sposób publiczne, jednak nie można ich zmieniać, a wszystkie informacje są anonimowe. To właśnie dlatego kryptowaluty stanowią pewien punkt rewolucji świata finansów.

Jeżeli użytkownik chce komuś przesłać pieniądze, odbywa się to za pomocą specjalnie wygenerowanego adresu. Oznacza to, że podczas transakcji nikt nie pobiera danych osobowych odbiorcy lub nadawcy. Co więcej, ów adres jest specjalnie zaszyfrowany – obejmuje 34 symbole – są to litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dzięki temu szyfr jest praktycznie nie do złamania. Mało tego blockchain działa tak, że jeżeli już dojdzie do transakcji, to nie da się jej cofnąć. Wszystko jest sprawdzane przez ogromną moc obliczeniową, co powoduje,że nie ma szans, aby coś poszło nie tak.

W jaki sposób kryptowaluty dokonały rewolucji? Właśnie poprzez wdrożenie systemu blockchain. Tego typu „księgi” mogą być wykorzystane w wielu dziedzinach naszego życia. Oto kilka przykładów użycia blockchain:

W medycynie – do zapisywania danych między szpitalami i ich szybkiej weryfikacji w celu podjęcia natychmiastowego leczenia pacjenta.

W finansach – do usprawnieniu systemu bankowego, ochroną przed wyłudzeniami i sprzedaży bez pośredników.

W polityce – do sprawnego przeprowadzenia wyborów gdzie nie ma możliwości ich sfałszowania.

Ważne jest także to, iż w przypadku kryptowalut nie ma centralnego banku lub innego organu sprawującego władzę. O ilości danej kryptowaluty w obiegu decyduje tylko i wyłącznie twórca. To on programując daną walutę tworzy ilość tzw. „tokenów” która później nie może być już zmieniona, co oznacza, że nikt nie może po prostu stworzyć więcej sztuk takiej waluty.

Dlatego kryptowaluty są tak wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Bardzo możliwe, że ta technologia będzie towarzyszyć wszystkim ludziom przez kolejne lata, ciągle się rozwijając. Prawdopodobne jest, iż blockchain stanie się fundamentalnym elementem życia człowieka w XXI wieku.

Jeżeli zainteresował Was temat kryptowalut i chcielibyście zaczerpnąć bliższe informacje na temat waluty przyszłości, to odsyłamy Was do EuroPropo – http://europropo.pl/ czyli niezależnego serwisu finansowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here