Fakty i mity na temat wyboru kariery zawodowej

0
1287

Młodzi ludzie pilnie śledzą branżowe raporty i to często na ich podstawie próbują zdecydować, jaki zawód wybrać – by dobrze zarabiać i mieć stabilną pracę. Tymczasem to tylko jeden z wielu mitów na temat wyboru kariery zawodowej, które są mocno zakorzenione w społecznej świadomości.

Mit – eksperckie prognozy są nieomylne. Fakt – warto wyciągać z nich własne wnioski

Jeden z najpopularniejszych mitów na temat wyboru kariery zawodowej dotyczy kwestii zaufania do ekspertów i ich publikacji. Niektórzy to właśnie pod wpływem prognoz i analiz postanawiają wybrać swój przyszły zawód, co często kończy się ogromnym rozczarowaniem. Mitem jest to, że eksperckie prognozy zawsze się sprawdzają i wystarczy je poznać, by odnieść sukces na rynku pracy. Faktem jest natomiast to, że dane zawarte w takich raportach można umiejętnie wykorzystać. Na przykład, jeśli zdaniem ekspertów popyt na specjalistów z określonej dziedziny jest niewielki, a mimo to ktoś i tak chce związać się z daną branżą, to już od początku wie, że musi jak najwcześniej zdobywać doświadczenie i mieć pomysł na siebie.

Mit – doradca zawodowy wskaże najlepszy zawód. Fakt – pomoże spojrzeć inaczej na potencjalne ścieżki kariery

Kolejny mit dotyczy doradcy zawodowego. Wiele osób jest przekonanych, że wystarczy wizyta u specjalisty, by stało się oczywiste, jaki zawód należy wybrać – i to w zgodzie z własnymi predyspozycjami. To błędne przekonanie, bo doradca zawodowy nie tyle pomaga w wyborze zawodu, ile właśnie w odkryciu i zdefiniowaniu mocnych stron. A często nawet nie tyle doradca zawodowy, co… test predyspozycji zawodowych. O tym, jak taki test wygląda można przeczytać na stronie https://www.kierunekrozwoju.pl/, a dodatkowo – można go również wypełnić online. Dzięki temu wizyta u doradcy wcale nie będzie konieczna, chociaż rozmowa ze specjalistą zawsze może pomóc w odkryciu nowych potencjalnych ścieżek zawodowych. Ostateczną decyzję będzie musiał jednak podjąć sam zainteresowany.

Mit – hobby nie może przerodzić się w dochodową pracę. Fakt – praca w wymarzonym zawodzie szybciej przyniesie sukces

Wiele osób uważa również, że hobby powinno pozostać jedynie hobby – dodatkowym zajęciem wykonywanym po godzinach pracy. W dodatku istnieje przekonanie, że coś, co faktycznie sprawia przyjemność, nie może być jednocześnie czymś, na czym da się zarobić. Jest to oczywiście błędne myślenie, co udowadniają kolejni ludzie zakładający swoje własne, dochodowe biznesy. W dodatku warto też pamiętać, że znacznie łatwiej osiągnąć sukces w pracy, którą się lubi. Powód jest prosty – tacy pracownicy znacznie bardziej się starają i wychodzą z własnymi inicjatywami, bo nie traktują pracy jako przykrej konieczności, a jako kolejne pole, na którym mogą się rozwijać.

Niestety – w Polsce planowanie kariery zawodowej często opiera się właśnie na różnych mitach, które blokują wiele osób przed podjęciem trafnych decyzji. Z tego względu zawsze warto kierować się kilkoma podstawowymi czynnikami – czyli własnymi talentami i predyspozycjami, perspektywami na rynku pracy (ale w kontekście ewentualnej konieczności dopasowania się do niego), a także zainteresowaniami
i posiadanymi już umiejętnościami.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here