Jak zmienić pracę – krok po kroku

0
1828

Niską pensję można przeboleć, o ile lubisz swoją pracę, a stanowisko daje możliwość awansu. Despotyczny szef daje się lubić, o ile widujesz go raz w tygodniu i nie masz z nim bezpośredniego kontaktu. Nawet chorobliwa ambicja kolegów przestaje przeszkadzać, o ile można z nimi wytrzymać w jednym biurze i nie przypisują sobie efektów Twojej pracy. Jednak jeśli czujesz, że praca pochłania resztki Twojej energii i wywołuje wręcz fizyczne dolegliwości, jak najszybciej pomyśl o zmianie posady. Nie lekceważ wypalenia zawodowego, w przeciwnym razie frustracja będzie narastać i z czasem długotrwały stres poważnie odbije się na Twoim zdrowiu. Ale jak zmienić pracę, by pozostawić po sobie dobre wrażenie i zacząć z „czystą kartką” u nowego szefa?

Krok 1 – zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz nowej pracy

Zmiana pracy nie zawsze wyjdzie Ci na dobre, dlatego musisz mieć poważne uzasadnienie, aby podjąć to ryzyko. Nie ma gwarancji, że nowe środowisko przyjmie Cię z otwartymi rękoma i szybko dostaniesz obiecany awans. W dodatku może się okazać, że wysoka pensja traci na znaczeniu w obliczu gorszych warunków zatrudnienia (np. samozatrudnienie zamiast etatu), kosztownych dojazdów czy konieczności rozłąki z rodziną. Zanim zmienisz pracę, koniecznie przyjrzyj się swojej motywacji. Oto kilka dobrych powodów, dla których z pewnością warto poszukać nowej posady:

  • niska pensja + brak satysfakcji;
  • codzienny stres (despotyczny szef, nadmiar obowiązków, zadania powyżej kwalifikacji);
  • brak porozumienia ze współpracownikami;
  • niestabilna sytuacja firmy (zaleganie z wynagrodzeniem, planowane redukcje etatów);
  • permanentne niedocenianie (brak pochwał, brak perspektyw na awans, brak podwyżki);
  • nie rozwijasz się (wykonujesz stale te same zadania, często poniżej swoich możliwości);
  • firma stawia na outsourcing pracowniczy (zatrudnianie specjalistów z zewnątrz zamiast inwestowanie we własnych pracowników).

Czujesz, że Twoja firma tonie w długach? A może masz dość zostawania po godzinach nawet bez przysłowiowego „dziękuję”? W takim razie koniecznie czytaj dalej, jak zmienić pracę.

Krok 2 – szukaj nowej pracy „po cichu”

Kusi Cię, by wygarnąć szefowi? Chcesz zwierzyć się kolegom z biura, że szukasz nowej posady? Nie tędy droga! Na tym etapie musisz zachować swoje działania w tajemnicy – w przeciwnym razie możesz otrzymać wypowiedzenie, zanim zdążysz umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Niektóre osoby (zwłaszcza młode i bez zobowiązań) wolą najpierw zwolnić się z dotychczasowej posady, a dopiero później poszukać nowej. To najlepsza rada, jak NIE zmieniać pracy – taka beztroska sprzyja długotrwałemu bezrobociu i zawodowej degradacji. Brak pieniędzy, długi i narastająca frustracja spowodują, że szybko zapomnisz o swoich ambicjach i weźmiesz pierwszy lepszy wakat. Nawet jeśli kumpel obiecał Ci intratne stanowisko, nie wierz mu na słowo, dopóki nie zobaczysz umowy o pracę.

Jak zmienić pracę? Nikomu nie mów o swoich poszukiwaniach (nawet bliskim, jeśli uważają, że Twoja obecna praca jest dla Ciebie darem niebios) i bądź dyskretny. Nie używaj służbowego komputera do przeglądania ofert pracy czy pisania CV. Nie rozpuszczaj wici na portalach społecznościowych – ewentualnie zapytania rozsyłaj jedynie wśród osób niezwiązanych z Twoją firmą. Nie pytaj kolegów z biura, czy nie słyszeli o ciekawej ofercie pracy z Waszej branży. Jeśli zachowasz swoje poszukiwania w tajemnicy, unikniesz plotek i niepotrzebnej presji ze strony otoczenia.

Krok 3 – przygotuj się do nowej pracy

Nikt nie powie Ci, jak zmienić pracę na lepszą – sam musisz wypracować własną metodę. W niektórych firmach liczy się wyłącznie doświadczenie, w innych stawiają na młodość i zdobyte wykształcenie. Czasami ważna jest kreatywność (także w tworzeniu CV), innym razem musisz wykazać się formalnym profesjonalizmem. W każdym razie, postaraj się jak najlepiej przygotować do nowej pracy. Zbadaj rynek i przeanalizuj potrzeby potencjalnego pracodawcy. Jeśli trzeba, zapisz się na kurs albo weź udział w liczących się szkoleniach – oczywiście dodatkowe kwalifikacje zdobywaj po godzinach pracy i w tajemnicy przez szefem.

Jak przygotować się do zmiany pracy? Stwórz swój profil na biznesowych portalach społecznościowych  typu LinkedIn i GoldenLine. Obecnie większość pracodawców w tej sposób poznaje swoich przyszłych pracowników, ponadto za pomocą SM możesz budować swoją sieć kontaktów zawodowych. Zredaguj profesjonalne CV albo zleć to zadanie specjalistom od wizerunku. W międzyczasie przygotuj się także do potencjalnej rozmowy kwalifikacyjnej – popracuj nad mową ciała, przećwicz z bliską osobą rozmowę z rekruterem, kup nowy garnitur (panie – kostium).

Krok 4 – złóż wypowiedzenie i pożegnaj się z klasą

Jak zmienić pracę, kiedy na własne oczy widziałeś nową umowę, która tylko czeka na Twój autograf? Nawet jeśli darzysz swojego szefa czystą nienawiścią, nigdy nie pal za sobą mostów. Odchodząc, pozostaw po sobie pozytywne wrażenie – dopełnij formalności związanych z wypowiedzeniem i omów z pracodawcą kwestię niewykorzystanego urlopu. Podczas rozmowy panuj nad emocjami i dąż do wzajemnego porozumienia. O ile sytuacja na to pozwala, poproś o referencje (oczywiście jeśli jesteś pewien ich pozytywnego brzmienia). Doprowadź wszystkie projekty do końca i wprowadź swojego następcę w nowe obowiązki. Jeśli nie przepadałeś za współpracownikami, nie musisz zapraszać ich na pożegnalnego drinka. Jednak nie prowokuj niepotrzebnych kłótni i zachowaj swoje zdanie dla siebie. Zachowując się z klasą, tak naprawdę asekurujesz się na wypadek ponownego spotkania z szefem lub współpracownikami na swojej ścieżce zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here