Jak zwolnić się z pracy?

0
2047

Moment odejścia z pracy czasem wiąże się z euforią i chęcią podjęcia nowych wyzwań. Innym razem jest to przykra chwila, gdy rezygnujemy z wykonywania dotychczasowych zadań, gdyż zwyczajnie mamy ich dość. W obu przypadkach jednak formalności wyglądają podobnie.

Odejście z pracy a formalności

Jeśli planujesz zwolnić się z pracy musisz przede wszystkim pamiętać o tym, by przygotować odpowiednie pismo. Nie jest to trudne – wzory wypowiedzenia umowy o pracę znajdziesz w internecie. Pamiętaj przy tym, że zachować należy odpowiedni okres wypowiedzenia. Bez względu na to, czy umowa była zawarta na czas określony czy nieokreślony, obowiązują te same okresy wypowiedzenia uzależnione od ilości przepracowanych miesięcy. Jeżeli spędziłeś w danej firmie mniej niż pół roku, obowiązuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Jeśli pracowałeś ponad pół roku dla tego pracodawcy, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Jeśli stosunek pracy trwał ponad 3 lata, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Podczas pracy na okres próbny zwolnienie się z pracy wymaga również zachowania okresu wypowiedzenia, ale jest on krótszy. Wynosi jedynie 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni i 1 tydzień, jeśli okres próbny trwa dłużej niż 2 tygodnie. Z kolei dla okresu próbnego o długości 3 miesięcy, odpowiedni okres wypowiedzenia to 2 tygodnie.

Wypowiedzenie może też mieć charakter ustny – składanie pisma nie jest niezbędne. W takim przypadku jednak należy zadbać o obecność świadka, który może potwierdzić ustne złożenie wypowiedzenia.

Po złożeniu wypowiedzenia, pracodawca musi wystawić Ci świadectwo pracy oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, jeżeli zażyczysz sobie tego składając odpowiedni wniosek. Pracownik natomiast czasem musi podpisać protokół zdawczo-odbiorczy, czyli “rozliczenie” z wykorzystywanych sprzętów i ich stanu.

Warto też pamiętać, że za niewykorzystany urlop należy się pracownikowi ekwiwalent miesięczny. Istnieje też możliwość wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia. Wypłata natomiast obliczana jest proporcjonalnie – adekwatnie do ilości przepracowanych dni. Przez 30 dni zachowujesz również ubezpieczenie zdrowotne.

Jak odchodzić z pracy?

Oprócz dopełnienia obowiązków formalnych warto też zastanowić się nad bardziej miękkimi kwestiami, takimi jak pożegnanie z pracownikami i kwestia dalszego kontaktu z poznanymi ludźmi. Nawet, gdy nienawidzisz swojej pracy, warto pozostawić po sobie dobre wrażenie.

Jak zwolnić się z pracy? Przede wszystkim z klasą. Nie warto przenosić relacji zawodowych na obszar osobisty i okazywać złości wobec osób, za którymi się nie przepadało. Jeżeli odejdziesz trzaskając drzwiami, może się okazać, że w przyszłości nie wyjdzie Ci to na dobre – być może Twój aktualny współpracownik również przejdzie do Twojej przyszłej firmy, a może stanie się Twoim klientem? Co jeśli okaże się, że pomimo obiecującej rozmowy kwalifikacyjnej Twoja nowa praca będzie niewypałem i postanowisz wrócić do poprzedniego miejsca zatrudnienia? Idealna sytuacja to ta, w której szefostwo obiecuje Ci, że w każdej chwili chętnie przyjmie Cię z powrotem z otwartymi rękami.

Na koniec warto przygotować przyjemny poczęstunek i podziękować wszystkim za udaną współpracę. Oczywiście nie musisz na siłę wyrażać wdzięczności wobec osób, z którymi od zawsze “mieliście na pieńku”, jednak wylewanie żali w ostatnich minutach pracy również nie jest dobrym rozwiązaniem.

O czym jeszcze pamiętać, gdy chcesz zwolnić się z pracy? O tym, by nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Osoby, które impulsywnie rezygnują z zatrudnienia pod wpływem stresu lub złości, zwykle żałują swojej decyzji już po kilku dniach, gdy okazuje się, że znalezienie nowego miejsca pracy nie jest takie łatwe. Jeśli chcesz zmienić pracę, poświęć wieczory i weekendy na poszukiwanie nowego stanowiska. Dopiero, gdy uda Ci się “zaklepać” nowy wakat, złóż wypowiedzenie.

To samo dotyczy zakładania własnej działalności. Po pierwsze, zadbaj o tzw. poduszkę finansową, czyli zapas gotówki, który pozwoli Ci przetrwać kilka miesięcy nawet wtedy, gdy nie znajdziesz żadnych zleceń. Po drugie, o ile Twoja branża na to pozwala, postaraj się wykonać pierwsze zlecenia jeszcze pracując na etacie. Gdy już zdobędziesz skromną bazę pierwszych klientów, będziesz mógł bezpiecznie przejść “na swoje”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here