Pożyczka a kredyt – jakie są różnice

0
893

Kredyty i pożyczki https://bydgoszcz.habzafinanse.com.pl/ są obecnie popularnymi produktami bankowymi, które pozwalają na uzyskanie dodatkowej gotówki. Często terminy te są przez ludzi używane zamiennie, co nie do końca jest prawidłowe. Sprawdź czym rożni się kredyt od pożyczki.

Kredyt w banku

Kredyt to środki pieniężne, które instytucja finansowa – zazwyczaj bank – oddaje do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie. Warunkiem otrzymania kredytu jest gwarancja terminowej spłaty, wraz z odsetkami. O tym czy bank udzieli kredytu decyduje zdolność kredytowa klienta. Jeżeli zostanie ona pomyślnie oceniona, bank uznaje kredytobiorcę za wiarygodnego – czyli takiego, który będzie w stanie spłacać raty w określonym w umowie czasie. Zdolność kredytowa ma bardzo istotne znaczenie podczas wnioskowania o kredyt.  Może się zdarzyć, że klient wnioskuje o 20 tys. zł, a bank zaproponuje mu kredyt w wysokości jedynie 10 tys. zł, uzasadniając to jego maksymalną zdolnością kredytową.

Pożyczka – gdzie i jak ją otrzymać?

Pożyczka może być udzielana zarówno przez bank, jak i każdą osobę bądź instytucję będącą właścicielem pieniędzy. Ponadto w przypadku pożyczek zdolność kredytowa nie zawsze ma znaczenie, a nawet jeśli, to nie tak istotne jak podczas wnioskowania o kredyt. Zazwyczaj wystarczy poręczenie klienta, że będzie spłacał zobowiązanie w terminie.  Pożyczki są zazwyczaj zaciągane na krótszy okres czasu, co wiąże się również z większym kosztem całkowitym tego produktu – nie jest to jednak reguła, ponieważ to od instytucji zależy, jaką kwotę pożyczy klientowi.

Decyzja o wzięciu kredytu lub pożyczki powinna być dokładnie przeanalizowana. Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny musisz liczyć się ze sporą ilością formalności. Bank na pewno prześledzi Twoją historię kredytową i oceni zdolność kredytową. Jest to bowiem zobowiązanie zaciągane na wiele lat i na dużą sumę pieniędzy. Bank musi mieć pewność, że udzielając Ci kredytu zarobi na swoim produkcie. Jeśli jednak potrzebujesz mniejszej kwoty, możesz skorzystać z pożyczki, która nie wymaga tak wielu formalności jak kredyt, a ponadto pieniądze trafią na Twoje konto szybciej. Niezależnie od twego czy starasz się o kredyt czy pożyczkę, jednak nie znasz się zbytnio na produktach finansowych, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów kredytowych Bydgoszcz Habza Finanse.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here