Praca w IT, które specjalizacje i firmy IT warte uwagi?

0
1164

O tym, że w branży IT nie brakuje pracy, wiadomo nie od dziś. Trzeba tylko wiedzieć, jakie specjalizacje są rozchwytane. Przedstawiamy informacje dla osób, które chcą zacząć pracę w IT.

Praca w IT – jakie specjalizacje?

Na początku trzeba zaznaczyć, że choć pracy nie brakuje, to przede wszystkim jest ona skierowana do specjalistów, ekspertów w wąskich dziedzinach. Niewiele firm poszukuje informatyków „od wszystkiego”, ponieważ w takich wypadkach często bardziej opłaca się outsourcing usług IT.

Kto jest poszukiwany? Programiści oraz projektanci systemów IT. W pierwszym przypadku zakres ofert jest bardzo szeroki, ponieważ dotyczy różnych języków programowania (co oznacza, że wynagrodzenie także jest zróżnicowane). Na wysokie zarobki mogą liczyć natomiast projektanci systemów informatycznych, ponieważ z jednej strony muszą wyróżniać się specjalistyczną wiedzą, a z drugiej strony wszechstronnością, umiejętnością zarządzania projektami. Projektant IT to zadania i wyzwania w najlepszych firmach (np. IT Touch), dlatego stanowisko to uznawane jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych w branży informatycznej.

Jacy jeszcze specjaliści są poszukiwani? M.in. projektanci UI/UX, czyli osoby, które dbają o tym, aby stworzone przez programistów aplikacje, systemy, były atrakcyjnie wizualne, przyjazne i intuicyjne dla użytkownika.

Sektory, które prężnie rozwijają się w ostatnich latach, to te związane ze sztuczną inteligencją oraz uczeniem maszynowym. Oprócz tego oferty pracy dotyczą ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.

A na jakie zarobki można liczyć w branży IT? Wynagrodzenie zwykle zaczyna się od 5-6 tys. zł, a może dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Praca IT – w jakiej firmie?

Tak naprawdę specjaliści IT potrzebni są w różnych branżach, sektorach. W niektórych przedsiębiorstwach odpowiadają przede wszystkim za bieżącą obsługę informatyczną – taka praca skierowana jest do osób, które nie posiadają konkretnej specjalizacji.

Z drugiej strony są takie przedsiębiorstwa jak Facebook, Google, Apple, o których mówi się, że oferuję pracę „marzeń” – ambitną, wymagającą, atrakcyjną, zarówno pod względem zarobków, jak i warunków pracy. A co jest pomiędzy?

To m.in. firmy zajmujące się tworzeniem/dystrybucją systemów informatycznych, aplikacji mobilnych lub na komputer. Eksperci posiadający wiedzę w wąskich specjalizacjach, poszukiwani są przez przedsiębiorstwa, które zajmują się outsourcingiem IT. W tym wypadku praca jest najbardziej urozmaicona, na pracowników IT ciągle czekają wyzwania związane z projektami różnych klientów.

Gdzie warto aplikować? Dodatkowe korzyści pracy w IT

Ciągle skupiamy się na tym, co oferują firmy IT potencjalnym kandydatom, ponieważ jak wspominaliśmy na początku, ten rynek rządzi się swoimi prawami i to pracodawcy muszą postarać się o to, by zachęcić do siebie przyszłych pracowników (a tych i tak ciągle jest za mało).

Standardem jest praca zdalna bądź dodatek za relokację. Nie ma w tym nic dziwnego – ze względu na niedobór specjalistów, często są oni rekrutowani nawet z drugiego końca Polski. W sytuacji, gdy praca w 100% zdalna jest niemożliwa, konieczne jest zaoferowanie benefitów, świadczeń, mających wynagrodzić przeprowadzkę do innego miasta.

A skoro o benefitach mowa, w przypadku branży IT kreatywność pracodawców jest bardzo duża. Ubezpieczenie czy karty sportowe to oczywiście za mało. Dlatego firmy finansują kosztowne szkolenia z nowych technologii, umożliwiają rozwój na różnych polach.

Czasami można spotkać się też z tym, że kandydatom oferuje się dodatkowy, płatny urlop, a także możliwość przychodzenia do pracy… z własnym zwierzakiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here