Zawód szyty na miarę, czyli praca dostosowana do typu osobowości

0
5101

Aby czerpać z pracy jak największe korzyści, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wysokość zarobków, ale także rodzaj branży i specyfikę stanowiska – chodzi przecież o to, by w zawodzie móc wykorzystywać swój potencjał i te umiejętności, w których jesteśmy najlepsi. W innym przypadku, mimo atrakcyjnego wynagrodzenia, wykonywana praca szybko przestanie sprawiać radość i stanie się przyczyną przedwczesnego wypalenia. Poniżej prezentujemy, jaki charakter pracy będzie odpowiedni dla osób wyróżniających się konkretnym typem osobowości.

Praca a osobowość

Wrodzone umiejętności, to jeden z głównych czynników, który powinien determinować wybór zawodu. Głęboko zakorzenione w psychice zachowania i upodobania bardzo ciężko jest zmienić, dlatego jeżeli przykładowo ktoś jest typem samotnika i źle czuje się w towarzystwie ludzi, to praca handlowca nie będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. Poniżej prezentujemy cztery typy osobowości, wg Hansa Eysencka, psychologa, który wyszczególnił biologiczną teorię temperamentu PEN, a także sugerujemy, jaki zawód byłby odpowiedni do osób o danych cechach.

  • Sangwinik – osoba o optymistycznym podejściu do życia, towarzyska i otwarta na nowe wyzwania. Ma zdolności przywódcze, które czasami mogą się nawet przerodzić w potrzebę władczości i dominacji. Jest pełna energii i entuzjazmu. Zawody, w których sangwinik będzie się czuł dobrze, to np. nauczyciel, aktor, handlowiec, doradca (handlowy, kredytowy itp.), a także trener lub szkoleniowiec.
  • Choleryk – jest energiczny, czasami wręcz nadpobudliwy, chętnie rywalizuje, lubi być najlepszy. W nagłych i pilnych sytuacjach działa natychmiastowo i angażuje się w poszukiwanie rozwiązań. Bywa uparty, a także impulsywny i wybuchowy. Jest zdeterminowany w dążeniu do celu i potrafi świetnie przekonywać innych do swoich racji. Cholerycy dobrze się odnajdują na kierowniczych i managerskich stanowiskach, są urodzonymi handlowcami. Sprawdzą się także jako dziennikarze, pracownicy działów kreatywnych (w reklamie i marketingu).
  • Melancholik – jest to osoba introwertyczna, która niechętnie pokazuje emocje i odnajduje trudność w spontanicznym podejmowaniu decyzji. Jest powściągliwa i często oddaje się refleksjom. Skrupulatność, zorganizowanie i przywiązywanie wagi do szczegółów do główne zalety melancholika. Księgowość, bankowość i farmacja to branże, w których odnajdzie się świetnie, podobnie jak w szeroko pojętych pracach laboratoryjnych.
  • Flegmatyk – opanowany, zdystansowany i obiektywny w ocenie sytuacji. Jest dobrym obserwatorem, potrafi słuchać innych i poświęcać im dużo uwagi. Zachowuje spokój nawet w stresujących sytuacjach, co wynika z jego cierpliwości. Flegmatycy to świetni mediatorzy, psychologowie, dyplomaci. Inne zawody, które będą odpowiadały flegmatykowi to np. lekarz, i farmaceuta.

Jak sprawdzić swoje predyspozycje

Poza konsultacjami z doradcą zawodowym, można także skorzystać z bezpłatnego narzędzia online – testu predyspozycji zawodowych (więcej informacji na ten temat: https://www.kierunekrozwoju.pl/). Po udzieleniu odpowiedzi na przedstawione pytania, użytkownik otrzymuje informację zwrotną dotyczącą tego, w jakich zawodach można wykorzystać swoje umiejętności. Jest to narzędzie bezpłatne, z którego mogą skorzystać wszyscy, którzy właśnie rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową lub planują się przebranżowić. Warto więc poświęcić czas i szczerze odpowiedzieć na zadane pytania, by wyniki były jak najlepszym odzwierciedleniem stanu faktycznego.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here