Baza Danych o Odpadach

0
1182

Od pierwszego stycznia bieżącego roku w życie weszły nowe przepisy określające sposób gospodarowania odpadami przez przedsiębiorstwa. Określone w ustawie o odpadach kategorie przedsiębiorców mają obowiązek zarejestrować się w ogólnopolskim systemie Bazy Danych o Odpadach – w skrócie BDO. Rejestracja do systemu prowadzona była ( i nadal jest dla nowych przedsiębiorstw, oraz tych które ”zaspały” ) za pomocą wniosków przesłanych do marszałków województwa. Należy pamiętać, że rejestracja może trwać nawet trzydzieści dni, a bez aktywnego konta w tym systemie przedsiębiorstwa nie mogą w legalny sposób pozbyć się określonych typów odpadów.

Konto w systemie BDO musi mieć nie tylko firma, która przekazuje odpady, ale również ta, która je transportuje oraz ta, do której one finalnie trafiają. Każde przedsiębiorstwo zarejestrowane w tym systemie posiada indywidualny numer. Nawet po zakończeniu działalności jego numer nadal zostaje przypisany do niego i nie może być nadany innemu podmiotowi. Zmiana ustawy o odpadach wiąże się nie tylko ze sposobem w jaki przedsiębiorstwa rejestrują produkcję, wywóz i gospodarowanie odpadami ale również to w jaki sposób będą wyglądać ich faktury.

Należy pamiętać o tym, aby umieszczać numer z BDO na fakturze. W ustawie o VAT dopuszczana jest możliwość umieszczanie innych niż we wskazanej ustawie informacji. Warto wiedzieć o tym, że w przypadku gdy ustawodawca uzna, że na fakturze powinien być umieszczony numer nadany w systemie BDO a go nie będzie przedsiębiorstwu grozi kara administracyjna w przedziale od 5000 do 1 000 000 zł. Dlatego też warto jest umieszczać ten numer na fakturze niezależnie od tego czy dotyczy ona bezpośrednio działalności z odpadami czy też innej. W przypadku gdy ta informacja nie jest konieczna nic się nie stanie, po prostu na fakturze będzie dodatkowa, tak naprawdę zbędna informacja. Natomiast w razie gdyby była ona wymagana unikniemy zapłacenia kary za jej brak. Numer BDO nie jest jednak konieczny na wewnętrznych dokumentach przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here