Dlaczego warto uczyć się Pythona?

0
1573

Python to jeden z najczęściej używanych przez programistów języków programowania. Zawdzięcza to przede wszystkim faktowi, iż jest bardzo często polecany jako idealny język na start, ponieważ stosunkowo łatwo się go nauczyć. Jeżeli zastanawiasz się, czy Python to coś dla Ciebie – sprawdź 5 najważniejszych powodów, dlaczego warto inwestować swój czas w naukę tego języka.

Python – co to jest?

Zanim omówimy, dlaczego warto uczyć się Pythona, na początku opiszemy pokrótce, czym on w ogóle jest. Python jest wysokopoziomowym, obiektowym językiem programowania, który wspiera strukturalne i funkcjonalne wzorce programowania. Za jego pomocą można stworzyć niemalże każdą aplikację, grę czy serwis internetowy. Co więcej, język ten może bardzo szybko i sprawnie przetwarzać i korelować duże, złożone zestawy danych, stąd jego nieodłączne powiązanie z Data Science. Niezwykłą przydatność Pythona potwierdza fakt, że firmy takie jak Uber, NASA, YouTube, PayPal czy Facebook wybrały go do tworzenia swoich aplikacji. 

Dlaczego warto uczyć się Pythona?

1. Python jest jednym z najłatwiejszych języków

To, o czym wspomnieliśmy już wcześniej i na co wskazuje większość źródeł na temat Pythona to fakt, że jest on jednym z najłatwiejszych języków na start. Analizując kod napisany w różnych językach, nietrudno zauważyć, że Python ta używa naturalnych i łatwiejszych niż inne języki, poleceń. Kod napisany w Pythonie jest nie tylko krótszy, ale również łatwiejszy do zrozumienia. 

Python to również język polecany w nauce programowania dla dzieci. Za jego pomocą można stworzyć m.in. proste gry. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów i książek (np. Nauka programowania z Minecraftem), które pokazują najmłodszym, jak stworzyć lub rozszerzyć ulubione gry wykorzystując proste komendy w Pythonie.

2. Python jest bardzo popularny

Według międzynarodowego raportu, StackOverflow Developer Survey 2019, Python jest czwartą najpopularniejszą technologią na świecie, a jego znajomość deklaruje aż 41.7% programistów. Co więcej, według serwisu No Fluff Jobs, język ten zajmuje 3 miejsce wśród najczęściej wymaganych przez firmy backendowych języków programowania. Jego pozycja na rynku jest bardzo silna i stabilna, dlatego inwestycja w naukę tego języka to bardzo dobra i przyszłościowa decyzja.

3. Specjaliści od Data Science używają Pythona

Osoby zajmujące się Data Science są odpowiedzialne za organizowanie, czyszczenie oraz upraszczanie dużych i skomplikowanych zbiorów surowych danych. Do ich zadań należy także analiza danych i opracowywanie takich rozwiązań, które będą zarówno skuteczne, jak i proste. W tym celu używają właśnie Pythona, ponieważ jego składnia i wymagania programowe są łatwiejsze w użyciu i bardziej zrozumiałe niż w przypadku innych języków programowania.

Innym powodem, dla którego specjaliści od Data Science wolą korzystać z Pythona jest fakt, że Python wspiera trzy najważniejsze biblioteki nauki o danych: NumPy, Pandas i Matplotlib. Biblioteki te są już zawarte w Juptyer Notebook – narzędziu, którego używa większość programistów Pythona.

4. Nauka o danych staje się coraz bardziej ogólnodostępna

Praca specjalistów od Data Science pozwala przedsiębiorcom podejmować lepsze i bardziej opłacalne decyzje dla swoich firm. Ogromne bazy danych stają się teraz coraz bardziej dostępne dla firm, bez względu na ich wielkość czy też branżę. Dlatego też coraz większą uwagę poświęcają one obecnie na znalezienie najlepszego sposobu wykorzystania tych danych w celu zwiększenia swoich zysków i efektywności działań.

Rezultatem tych działań jest rosnące zapotrzebowanie na naukowców zajmujących się danymi. Eksperci przewidują, że zapotrzebowanie specjalistów od Data Science wzrośnie w tym roku aż o 20%.

Co więcej, coraz więcej firm wymaga od pracowników znajomości Pythona, ponieważ to pomoże im w znalezieniu luk na rynku i tworzeniu w przyszłości lepszych prognoz.

5. Python jest bardzo uniwersalny

Znając Pythona, możesz wykorzystać go nie tylko do pracy z bazami danych. Świetnie sprawdzi się on także do stworzenia m.in.:

  • usług i serwisów społecznościowych
  • dynamicznych stron internetowych
  • aplikacji desktopowych
  • gier i aplikacji wykorzystujących 3D

Jeżeli uważasz, że Python i Data Science to coś dla Ciebie – nie czekaj i zapisz się na najbliższy kurs w IT-Academy – jedynej w Polsce szkole programowania, oferującej zajęcia w języku angielskim. Zawód marzeń jest na wyciągnięcie ręki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here