Jak zrobić karierę – kilka uniwersalnych rad dla każdego

0
1966

Każda branża rządzi się swoimi prawami, jednak droga do sukcesu zawodowego w zasadzie wszędzie wygląda tak samo. Najpierw kierunkowe wykształcenie, potem zdobywanie doświadczenia, nawiązywanie kontaktów zawodowych, a potem mozolna droga na szczyt. Wspinanie się po szczeblach tak zwanej kariery mogą przyspieszyć koneksje lub zasoby rodzinne (środki finansowe, udziały w firmie). Oczywiście nie bez znaczenia są osobiste predyspozycje – ambicja, upór w dążeniu do celu, kreatywność, umiejętność negocjacji, elastyczność. No dobrze, ale od czego zacząć? Według specjalistów od PR na początku warto zadbać o błyskotliwe CV oraz własny wizerunek w Internecie. Ale czy na współczesnym rynku pracy można odnieść sukces bez udzielania się w sieci i koloryzowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Oczywiście. Oto kilka naprawdę istotnych rad, nie będziesz mieć wątpliwości, jak zrobić karierę.

Zdobądź kwalifikacje zawodowe

Dobre wykształcenie to klucz do kariery, który można interpretować na wiele sposobów. Marzysz o pracy na swoim, gdzie będziesz swoim szefem i nigdy nie będziesz narzekać na brak klientów? W takim razie pomyśl o… wykształceniu zawodowym! Nie, to nie żart. Dożyliśmy czasów, w których wokół wszędzie pełno magistrów, tymczasem brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych, czyli tzw. fachowców. Jest problem ze znalezieniem budowlańca, stolarza, hydraulika, elektryka, mechanika, ślusarza, krawcowej szyjącej na miarę czy szefa kuchni. Oczywiście możesz mieć duże wątpliwości, czy można zrobić karierę bez studiów. Jednak po uzyskaniu kwalifikacji zawodowych nie będziesz skazany na polskie zarobki – za granicą wciąż największe zapotrzebowanie jest na pracowników fizycznych (którym płaci się średnio 4x więcej niż w Polsce). Pracując kilka lat za granicą, po powrocie będziesz mieć dość pieniędzy, by założyć własną działalność gospodarczą, która wypełni rynkową niszę.

Wybierz właściwy kierunek

No dobrze, ale nadal większość maturzystów zastanawia się, jak zrobić karierę po studiach. Otóż Twój przyszły sukces zależy w dużej mierze od wybranej dziedziny nauki. Podążanie za marzeniami czy aplikowanie na „oryginalny” kierunek to ryzykowne przedsięwzięcie – może się okazać, że po pięciu latach studiowania zasilisz rejestr bezrobotnych. Jeśli chcesz zrobić karierę, weź pod uwagę wyłącznie przyszłościowe kierunki – finanse, prawo, informatykę, logistykę i transport, dziedziny inżynieryjne.

Oczywiście oprócz kierunku ważny jest również wybór uczelni. O ile w najbardziej prestiżowych zawodach (prawnik, lekarz, naukowiec) liczy się renoma placówki, o tyle u „przeciętnego” pracodawcy bardziej od dyplomu liczy się doświadczenie. Dlatego jeśli chcesz zrobić karierę, zdecyduj się na studia w trybie zaocznym, dzięki którym połączysz naukę z pracą.

Myśl poza schematami

Żeby zrobić karierę musisz ciężko pracować – chyba, że masz w zanadrzu wpływowych znajomych albo rodzinny majątek. Jednak większość ludzi odnosi sukces po długich latach wyrzeczeń, nieprzespanych nocy i wytrwałej pracy. Oczywiście samo „machanie łopatą” nie doprowadzi Cię na szczyt, musisz również wykorzystać swoją „łopatę” w kreatywny sposób.

Jeśli zatem bezskutecznie szukasz odpowiedzi na pytanie jak zrobić karierę, podpowiadamy: zacznij myśleć nieszablonowo. Tak zwane myślenie out of the box pozwoli Ci dojść tam, gdzie nie dotarł Twój sąsiad, brat czy przyjaciel, nawet jeśli wychowaliście na jednym podwórku, w jednej rodzinie czy ukończyliście ten sam kierunek studiów. Nawet najbardziej szalone rozwiązania (np. hodowla krów w Danii albo nauczanie surfingu w Australii), mogą przyczynić się do Twojego sukcesu. Nieszablonowe myślenie przydaje się zwłaszcza w branży wymagającej kreatywności, np. reklamie, architekturze, programowaniu, tworzeniu grafiki i animacji, aktorstwie.  Taka umiejętność wyróżni Cię na tle innych pracowników – pracodawca szybko doceni Twoją zdolność do twórczego rozwiązywania problemów oraz gotowość do realizowania nietypowych projektów.

Dawaj z siebie więcej

Nad tym, jak zrobić karierę, warto zastanowić się już w trakcie studiów. Nie czekaj aż zaliczysz kolejny egzamin czy napiszesz pracę dyplomową! O ile program studiów nie jest bardzo wymagający, wykorzystaj wolny czas na dorywczą pracę albo dorabianie w Internecie. Przerwę wakacyjną przeznacz na pracę za granicą – w ten sposób zarobisz najwięcej pieniędzy, a przy okazji podszkolisz język i zyskasz nowe znajomości. Twój przyszły pracodawca spojrzy na Ciebie przychylniejszym okiem, jeśli zapełnisz CV udziałem w zagranicznych praktykach (np. z Erasmusa) lub stażem w znaczącej firmie z branży.

Pracujesz, ale całymi dniami zastanawiasz się nad tym, jak zrobić karierę? W takim razie już na starcie popełniasz duży błąd – tracisz czas na rozmyślanie. Zamiast marzyć o wielkich pieniądzach i prestiżu, zacznij działać! Praca do 8.00 do 16.00 to zaledwie minimum, które nie zaprowadzi Ci na szczyt, co najwyżej do upragnionej emerytury. Co możesz zrobić, aby sukces był w zasięgu ręki? Możliwości jest wiele:

  • zapisz się na kurs (np. języka obcego, zarządzania)
  • bierz udział w warsztatach
  • zacznij dorabiać po godzinach
  • poszerzaj horyzonty (wyjedź za granicę, czytaj książki, czatuj z obcokrajowcami)
  • zostać wolontariuszem
  • udzielaj się w Internecie (prowadź bloga, dołącz do forum tematycznego, promuj swój wizerunek w social mediach)

Twoja dodatkowa praca nie musi polegać na dorabianiu do domowego budżetu. Zdobywając nowe znajomości i dbając o swój wizerunek zyskujesz większe szanse na otrzymanie ciekawej propozycji zawodowej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here