Kariera w IT – praktyczne rady

0
3381

Jak zacząć karierę w IT? Według podpowiedzi Google to pytanie zadają sobie nie tylko młodzi absolwenci liceum czy technikum informatycznego, ale również dojrzali trzydziestolatkowie, którzy niefortunnie wybrali pierwotny kierunek studiów. Co ciekawe, praca w IT interesuje również osoby po czterdziestce, dla których to ostatni moment na zmianę branży. Co jest tak fascynującego w ślęczeniu przed ekranem monitora i rytmicznym stukaniu w klawisze? Być może chodzi o legendarne zarobki programistów albo wszechstronne możliwości rozwoju zawodowego? W każdym razie, kariera w IT to temat, który nieustannie elektryzuje setki tysięcy Polaków. Ale jak zacząć w tej branży, aby w przyszłości pracować dla najlepszych?

Wyznacz sobie konkretny cel w IT

Chcesz pracować w dziale IT międzynarodowej korporacji? A może marzysz o testowaniu gier i oprogramowania? Po cichu projektujesz nowe aplikacje na smartfony? Widzisz swoją przyszłość w agencji reklamowej jako twórca stron internetowych dla znanych marek? Jako programista będziesz dosłownie przebierać w ofertach pracy, jednak warto już na początku skonkretyzować swoje cele zawodowe. Wybierz swój ulubiony język programowania (PHP, Python, Java, C++, SQL, Swift, Ruby on Rails, etc.) i na nim skupiaj swój wysiłek. Obawiasz się, że Twoja kariera w IT szybko ugrzęźnie na mieliźnie? W takim razie sprawdź najpierw, które języki są obecnie preferowane w branży i które zapewnią Ci najlepsze zarobki. Nie jest tajemnicą, że wynagrodzenia programistów zależą między innymi od języka kodowania. Możesz również przyjąć odwrotną strategię – wybierz język najmniej popularny, a trafisz w rynkową niszę i nie będziesz musiał rozpychać się łokciami.

Kariera w IT – tylko po studiach?

Prawda jest taka, że praca w IT nie wymaga studiów – programowania równie dobrze możesz nauczyć się z książek, kursów i tutoriali internetowych. Samodzielną naukę często wybierają te osoby, które studiowanie mają już za sobą i pracują, ale marzą o zmianie branży. Co ciekawe, w 2017 roku w mediach zrobiło się głośno o firmach w Polsce, które oferują darmowe szkolenia z  programowania w zamian za zobowiązanie ukończenia nauki i dalszą pracę w strukturach przedsiębiorstwa. Żeby zostać programistą wystarczyło… rzucić dotychczasową pracę. Cudownie proste, jednak u większości osób kariera w IT ma dość standardowy przebieg.

Maturzyści zainteresowani pracą programisty nie bez powodu wybierają kierunki informatyczne. Nawet jeśli program studiów uczy w większości zbędnych i przestarzałych rzeczy, tak naprawdę liczy się „papier”. Zdobycie dyplomu jest ważne choćby ze względu na wymogi formalne pracodawców. Wprawdzie właściciel start-up’u nie musi pytać o dyplom, ale już do pracy w korporacji, agencji reklamowej czy software house z reguły wymagane jest kierunkowe wykształcenie. Generalnie ukończenie uczelni wyższej daje większe możliwości zdobycia dobrze płatnej pracy, bez studiów możesz zostać „szeregowym” pracownikiem, który długo będzie musiał udowadniać swoją wartość.

Zdobywaj doświadczenie w IT

Wakacje, ferie zimowe i przerwy świąteczne to doskonały czas na złapanie oddechu i odpoczynek od mozolnej nauki. Ale czy na pewno? Nie pozwól, by konkurencja wyprzedziła Cię już na starcie. Podczas gdy Ty będziesz ładować akumulatory, inni wyjadą na zagraniczny staż z Erasmusa albo załapią się na junior developera w SH. Dzisiejszy rynek pracy nie znosi pustki w CV – IT to branża, w której wykształcenie nie przesądza o umiejętnościach, dlatego pracodawcy liczą na konkrety. Przyznasz, że zaczynanie kariery w IT w wieku 24-25 lat wygląda średnio, zwłaszcza jeśli na to samo stanowisko startują maturzyści i osoby studiujące w trybie zaocznym.

Jeśli w Twoim mieście nie ma interesującej oferty pracy dla programistów, możesz spróbować swoich sił jako wolny strzelec, wykonując zlecenia zdalnie przez Internet. W ten sposób nie tylko zarobisz swoje pierwsze pieniądze, ale przy okazji uzupełnisz swoje CV i Twoja kariera w IT nabierze tempa. Jednocześnie nie ustawaj w poszukiwaniach stażu w branży IT, nawet bezpłatnego – jeśli się sprawdzisz, firma być może przedłuży współpracę już z normalnym wynagrodzeniem. Nawet jeśli nie dostaniesz umowy o pracę, staż nauczy Cię funkcjonowania w zespole informatyków (np. w systemie SCRUM) i ułatwi nawiązanie znajomości zawodowych. W wypracowaniu kontaktów pomogą Ci także portale społecznościowe o profilu zawodowo-biznesowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here