Kiedy podjąć decyzję o zmianie pracy?

0
1480

Podjęcie decyzji o zmianie pracy może być bardzo trudne. Wahamy się, robimy listy „za” i „przeciw”, zwlekamy, negocjujemy sami ze sobą. Są jednak takie sytuacje, w których znalezienie nowego zatrudnienia, jest najlepszym rozwiązaniem. Skąd wiadomo, że przyszedł czas na pożegnanie dotychczasowego pracodawcy?

Na początku trzeba ustalić jedno: każda życiowa zmiana wiąże się z niepewnością i lękiem. Wszystko, co nieznane, wywołuje obawy, ale nie oznacza to, że ostatecznie nie wyjdzie nam na dobre. Psychologowie doradzają wręcz, aby mimo strachu, który jest całkiem naturalny, podążać za wewnętrznym przekonaniem. Jeśli więc z jakichś względów nie czujemy się komfortowo w miejscu pracy, warto skonfrontować się ze sobą i zastanowić nad zmianą otoczenia. Oto kilka symptomów, które informują, że nadszedł na to czas.

W zespole panują ciągłe napięcia

Nie unikniemy nieporozumień i drobnych konfliktów między współpracownikami, podobnie jak przepychanek pomiędzy poszczególnymi działami w firmie. Zawsze znajdą się też osoby, które utrudnią nam wykonywanie obowiązków. Nie jest to oczywiście powód do zmiany pracy. Nawet wyjątkowo ostre konflikty można rozwiązać w pokojowy sposób i zachować służbową uprzejmość. Jeśli jednak sytuacje mają charakter ciągły, czujemy się wykluczeni, szykanowani lub dyskryminowani, mogą przerodzić się w mobbing. Jeżeli do tego dział HR nie reaguje na nasze uwagi i nie jest skłonny do pomocy, oznacza to, że znaleźliśmy się w toksycznym środowisku, które warto jak najszybciej zmienić.

Nie możesz się dogadać z własnym szefem

Jednym z najczęstszych powodów, przez które zmieniamy pracę, jest konflikt z bezpośrednim przełożonym. Szefowie bywają wymagający, surowi, protekcjonalni i trudni w kontakcie. To wszystko może się jednak odbywać w granicach powierzonych kompetencji i nie wychodzić poza granice profesjonalizmu. Jeśli jednak przełożony nadużywa władzy lub w jakiś sposób cię obraża, nie musisz tego znosić. O ile zachowuje się w ten sposób w stosunku do wszystkich podwładnych, możecie negocjować z dyrekcją firmy zmianę szefa. Presja grupy w dobrze uzasadnionych przypadkach bywa bardzo skuteczna. Jeżeli jednak przełożeni twojego szefa są zadowoleni z jego praktyk, nie pozostaje nic innego, jak poszukać innego pracodawcy.

Brak możliwości rozwoju i awansu

Masz wrażenie, że utknąłeś w miejscu, a wręcz cofasz się w zawodowym rozwoju, wykonując zadania automatycznie i bezmyślnie? A może czujesz się niedoceniany? Niektórzy pracodawcy nie zauważają starań swoich podwładnych albo celowo ich nie premiują. Uważają wręcz, że nie ma sensu inwestować w pracownika, który i tak, bez szemrania, wykonuje powierzone obowiązki. Takiemu podejściu często towarzyszy niesprawiedliwa drabinka awansów. Atrakcyjne stanowiska bywają obsadzane osobami z zewnątrz, przez co pracownicy czują coraz większą demotywację. W pierwszej kolejności będzie potrzebna rozmowa z przełożonym, w której poinformujesz o swoich oczekiwaniach i celach. Jeśli nie otrzymasz żadnych możliwości rozwoju, to znak, że trzeba poszukać ich w innym miejscu.

Zmuszasz się do pracy

To bardzo silny sygnał informujący, że czas na zmianę. Wypalenie zawodowe może mieć różne przyczyny i objawy. Towarzyszy mu często brak wiary w sens wykonywanych zadań, niechęć, depresja, silny i przewlekły stres. Taka sytuacja rzadko ulega samoistnej poprawie, a jedynym wyjściem bywa zmiana środowiska pracy.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here