Czym jest mikrorachunek podatkowy?

0
1301

Do czego służy Mikrorachunek podatkowy? Jest to personalny rachunek podatkowy, działający od 01 stycznia 2020 roku, służy do wykonywania wpłat podatków takich jak: PIT, CIT, VAT. Wszyscy podatnicy i pracodawcy-płatnicy będą musieli na konto urzędu skarbowego tego rachunku wpłacać podatki. Jednak zwroty czyli nadpłaty podatków będą realizowane na rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy płatnika.

Co trzeba użyć, by sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego?

Rachunek ten można sprawdzić za pomocą generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl, lub można go uzyskać w każdym urzędzie skarbowym. Do otrzymania tego rachunku jest potrzebny PESEL lub NIP.

Jeżeli nie prowadzona jest działalność gospodarcza wystarczy PESEL, gdy jednak prowadzona jest działalność lub osoba zainteresowana jest podatnikiem VAT wtedy do generowania tego numeru rachunku potrzebny jest numer NIP.

Należy się przestrzegać z udostępnianiem swoich danych w internecie, jedynie na stronie urzędu skarbowego w zakładce generatora można podać swoje dane. Należy uważać na sms-y , e-maile, które mogą być próbami wyłudzenia danych osobowych.

Na stronie https://pragmago.pl/porada/mikrorachunek-podatkowy/ można uzyskać informacje dotyczące wygenerowania mikrorachunku podatkowego. Umieszczone są tam najważniejsze informacje dotyczące: jak założyć? po co? jak długo się czeka? w jaki sposób można to zrobić?

Te informacje, które są określone w tym artykule dotyczą “skąd wziąć numer mikrorachunku podatkowego“. Sam generator rachunku działa 24/7, więc można sprawdzić jego autentyczność w 7 dni w tygodniu, np. przez telefon. Numer tego rachunku nie zmienia się nawet w momencie zmiany adresu zamieszkania, bo jest podpięty pod nr PESEL osoby.

Jak wygląda mikrorachunek podatkowy i z czego się składa?

Mikrorachunek składa się z 26 znaków, zawiera liczbę kontrolną, 8cyfr stałych wskazujących że wpłata będzie do urzędu związanego z Narodowym Bankiem Polskim, następnie są trzy cyfry stałe dla każdego mikrorachunku podatkowego, a następnie podaje się numer PESEL lub NIP.

Informacje dotyczące wpłat na rachunki podatkowe można uzyskać w Krajowej Administracji Skarbowej, można tam znaleźć szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

Po co jest stworzony Mikrorachunek podatkowy?

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:

– w prosty sposób można wpłacić należność z tytułu PIT, CIT, VAT, na jeden indywidualny mikrorachunek,
– szybko można sprawdzić poprawność mikrorachunku,
– numer mikrorachunku jest przypisany do danej osoby, więc nawet po zmianie adresu, czy nazwiska ten numer się nie zmienia,
– nie trzeba szukać obowiązujących numerów rachunków, korzystać można z tego mikrorachunku podatkowego,
– zastosowanie tego mikrorachunku przyspiesza współpracę z urzędem skarbowym, szybciej można uzyskać potrzebne zaświadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here