Dlaczego komputery tak szybko się starzeją?

0
2172

Komputery towarzyszą nam wszędzie. Służą do pracy, zabawy, ułatwiają codzienne życie, a ich obecność jest tak oczywista, że przestajemy ją zauważać. Do czasu, kiedy coś pójdzie nie tak i komputer odmawia posłuszeństwa.

Postęp technologiczny to nie tylko zalety

Rozwój technologiczny osiągnął ogromne tempo i nic nie wskazuje na ewentualne odwrócenie tego trendu. Postępująca cyfryzacja niesie z sobą wiele zalet i udogodnień dotyczących zarówno sfery naszej pracy, jak i wypoczynku, trudno jednak pominąć milczeniem idące w parze z nimi wady. Te odczuwamy szczególnie boleśnie, kiedy nasz sprzęt komputerowy, który jeszcze niedawno doskonale radził sobie ze wszystkimi zadaniami, zaczyna zawodzić, a jego codzienne użytkowanie staje się przyczyną stresu. Komputer staje się wolniejszy, głośniejszy i mówiąc kolokwialnie, dostaje zadyszki nawet podczas wykonywania prostych operacji. Co jest przyczyną takiego zachowania?

Istnieje kilka teorii próbujących wyjaśnić to zjawisko. Jedna z nich winą obarcza producentów, zarzucając im celowe skracanie życia elektroniki, tak aby zmusić klientów do cyklicznej wymiany urządzeń na nowe. Inna twierdzi, że problemem jest lenistwo programistów, którzy nie przykładają wagi do właściwej optymalizacji programów, przez co te stają się coraz bardziej wymagające sprzętowo. Nawet jeśli uznamy obie koncepcje za nieco zbyt radykalne, to trudno dyskutować z faktem, że komputer, jak wszystko i wszyscy, zwyczajnie się starzeje. Ostatecznie jest tylko zbiorem podzespołów, z których część traci z czasem swoją pierwotną wydajność. Często nieświadomie sami przyspieszamy ten proces poprzez niewłaściwą eksploatację, zapominając o zapewnieniu odpowiedniego chłodzenia oraz okresowym czyszczeniu.

Nowy czy używany?

Niezależnie od przyczyn – stało się, jesteśmy zmuszeni do wymiany sprzętu. Rzut oka na półki sklepowe potrafi przyprawić o zawrót głowy. Parametry procesorów i kart graficznych obecnej generacji przedstawiają wartości niewyobrażalne jeszcze kilka lat temu. Jeszcze bardziej niewyobrażalne cyfry odnajdujemy na etykietach cenowych. Perspektywa wydania kwoty, która często kilkukrotnie przekracza wartość średniej pensji, nie cieszy nikogo. Czy jednak naprawdę nie ma innej alternatywy? Jeśli jesteśmy zapalonymi graczami i interesują nas wyłącznie najnowsze produkty tej branży, to rzeczywiście nie ma. Mało tego, istnieje spore ryzyko, że kupiona dziś topowa konfiguracja nie spełni wymagań gry, która zostanie wydana za miesiąc. Tak ekstremalna sytuacja, w praktyce dotyczy jednak jedynie graczy, cała reszta użytkowników może skorzystać z rozwiązania zdecydowanie ekonomiczniejszego.

Jeżeli komputer stanowi dla nas narzędzie pracy, niezależnie od tego, czy jesteśmy księgową, czy projektujemy strony internetowe, a po obowiązkach służbowych lubimy się odprężyć, oglądając on-line ulubiony serial lub przeglądając sieci społecznościowe, to optymalnym rozwiązaniem mogą się okazać komputery używane. Wielokrotnie tańsze, niekoniecznie obfitujące w najnowsze rozwiązania, ale na tyle nowoczesne, że z powodzeniem będą funkcjonowały jeszcze przez długi czas. Warunkiem powodzenia jest zakup sprzętu sprawdzonego i pochodzącego z pewnego źródła. Na szczęście internet oferuje szybki dostęp do wielu ofert  możliwość weryfikacji sprzedawcy. Nie zatrzymamy procesu starzenia sprzętu, jednak nie musi to dla nas oznaczać frustracji i drenowania domowego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here