Dlaczego warto skorzystać z usług notarialnych?

0
557

Prawo o notariacie funkcjonuje w Polsce od 1991 roku. Reguluje ono zakres prac i uprawnień notariusza, określa też sposób jego wynagradzania. Jednak w dalszym ciągu wiedza przeciętnego obywatela co do zakresu obowiązków notariusza i jednocześnie korzyści dla obywatela z jego pracy jest bardzo ograniczona. Najczęściej do notariusza udajemy się, by sporządzić tam akt notarialny, ważny dla niektórych czynności prawnych. Tymczasem z jego usług można korzystać w znacznie szerszym zakresie, mocującym naszą pozycję przetargową.

Kiedy warto skorzystać z usług notariusza?

Najważniejszą dla nas informacją jest fakt, że notariusz należy do tzw. zawodów zaufania publicznego. Oznacza to, że notariusz Warszawa Wola należy do zbioru profesji o szczególnym charakterze z punktu widzenia zadań publicznych i realizacji interesu publicznego. Zgodnie z powyższym statusem notariusz  https://www.kancelaria-notarialna.net/ zobowiązuje się do bezwzględnego przestrzegania przepisów, zachowując jednocześnie całkowitą bezstronność, zobowiązuje się również do dochowania pełnej tajemnicy zawodowej.

Notariusze Warszawa Wola, opierając się na regulacjach prawa o notariacie wykonują następujące czynności:

  • sporządzają akty notarialne
  • poświadczają akty, dokumenty dziedziczenia, prowadzą sprawy spadkowe
  • poświadczają dla klienta własnoręczność jego podpisu
  • sporządzają czeki
  • współpracują z jednostkami administracji państwowej i lokalnej np. w sporządzaniu projektów aktów
  • przygotowują wypisy i odpisy
  • weryfikują swoim podpisem zgodność kopii danego dokumentu z oryginałem
  • sporządzają wnioski np. do księgi wieczystej
  • zapewniają bezpieczeństwo obrotu dobrami

Notariusz dla osoby prywatnej i dla firmy

Notariusz niezwykle ważną rolę odgrywa we wszelkich sprawach spadkowych, w przypadku osób prywatnych oraz sukcesji przedsiębiorstwa. Testament, aby uzyskał swoją moc prawną, musi zostać sporządzony u notariusza. U notariusza zawiera się również intercyzę przedślubną. Usługa notarialna ma znaczenie i jest mocno użyteczna również podczas mniej spektakularnych okazji, jaką jest np. wynajem mieszkania. Również firmy korzystają z usług notarialnych na przykład przy powoływaniu spółek czy audycie majątku firmowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here