Handel kryptowalutami – jak zacząć w nie inwestować?

0
2140

Kryptowaluty to całkowicie niezależne i wirtualne waluty, które zrewolucjonizowały świat finansów, a dla wielu osób stały się prawdziwą żyłą złota. Spektakularny wzrost wartości niektórych z nich dał swego czasu okazję do ogromnych zysków wielu inwestorom. Dzisiaj wciąż jest szansa, by stać się „krypto-milionerem”. By zacząć handel kryptowalutami, wystarczy zdobyć wiedzę na temat tego, gdzie i jak to robić, a także mieć kapitał na start.

Inwestowanie w kryptowaluty – to trzeba wiedzieć!

Waluty kryptograficzne powstały całkiem niedawno – najsłynniejsza z nich Bitcoin pojawiła się w 2009 roku.

A czym są w ogóle kryptowaluty? W dużym skrócie są to waluty całkowicie wirtualne, które funkcjonują wyłącznie w sieci internetowej i których nie emituje żaden bank centralny. Są generowane w procesie tzw. kopania z użyciem specjalnego oprogramowania i komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Dzięki nowoczesnej technologii blockchain, a także skomplikowanym algorytmom i systemom szyfrowania, kryptowaluty tworzą rozproszony system księgowy, ponieważ w istocie są elektronicznym zapisem dokonywanych nimi transakcji.

Choć na świecie funkcjonują tysiące różnych kryptowalut, największą popularnością i zaufaniem cieszą się: Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin oraz Monero.

Jeśli już posiadamy coiny, czyli wirtualne monety, możemy nimi w wielu miejscach zapłacić za usługę lub towar (nie tylko w Internecie), ale także potraktować je jako inwestycję.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Do inwestycji w wirtualne waluty można podejść dwojako. Pierwszą opcją jest po prostu zakup kryptowalut (np. w kantorze kryptowalutowym online), umieszczenie ich w bezpiecznym portfelu (np. sprzętowym) i potraktowanie jako inwestycji długoterminowej. Na sprzedaż zakupionych monet można się zdecydować dopiero wtedy, gdy ich wartość wzrośnie do poziomu zapewniającego satysfakcjonujący nas zysk.

Drugą i zdecydowanie popularniejszą opcją jest aktywny handel kryptowalutami w krótszych interwałach. Do tego służą przede wszystkim specjalne giełdy kryptowalut, takie jak np. Bitbay, czy Bitmarket. Wystarczy się na nich zarejestrować, założyć konto, wpłacić normalne pieniądze (na polskich giełdach zwykle przyjmowane są także złotówki) i rozpocząć dokonywanie transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut. Zasada jest tu prosta – aby zarobić, musimy kupić kryptowalutę taniej i potem drożej ją sprzedać. Warto jednak pamiętać, że nasz potencjalny zysk będzie pomniejszony o opłaty i prowizje pobierane przez operatora giełdy.

Rejestrując się na giełdzie, zwykle otrzymujemy także swój indywidualny, wirtualny portfel do przechowywania kryptowalut.

Jak handlować kryptowalutami, by zarabiać?

Samo założenie konta na giełdzie kryptowalut jest proste – po rejestracji i weryfikacji konta, tak naprawdę można od razu przystąpić do transakcji. Aby jednak zacząć zarabiać, należy wiedzieć, jak to robić.

Zanim dokonamy zakupu swoich pierwszych kryptowalut, powinniśmy zdobyć wiedzę na temat:

– sposobu zabezpieczenia swojego portfela,

– wyboru bezpiecznej giełdy kryptowalut,

– ograniczania ryzyka inwestycyjnego,

– wyboru wirtualnych walut (którymi walutami warto w ogóle handlować),

– mechanizmów rządzących rynkiem kryptowalut (od czego zależą wahania kursów, jak działają spekulanci),

– sposobów inwestycji na krypto rynku (można również grać na instrumentach pochodnych, bądź inwestować w nowe tokeny w ICO),

– metod analizy technicznej wykresów niezbędnej w tradingu.

To tylko elementarne zagadnienia, jakie powinien poznać każdy inwestor planujący wejść na rynek kryptowalut. Skąd pozyskać tak obszerną wiedzę?

Większość informacji znajdziemy w Internecie, jednak warto wybierać opracowania wiarygodne, czyli przygotowane przez ekspertów, a nie amatorów. Przykładowo, kurs Crypto Smart Trader został opracowany przez profesjonalnego tradera, dla którego inwestowanie na rynkach finansowych (także na giełdach papierów wartościowych i rynku Forex) jest po prostu zajęciem zawodowym. Wspomniane szkolenie jest kompendium wiedzy o kryptowalutach dla początkujących i można je pobrać zupełnie za darmo na stronie: smarttrader.pl/kryptowaluty-jak-zaczac-zarabiac-szkolenie/.

W księgarniach możemy również spotkać liczne i wartościowe publikacje na temat kryptowalut – warto także po nie sięgnąć, by dobrze przygotować się do inwestowania w te specyficzne instrumenty finansowe.

Na co uważać na rynku kryptowalut?

Historie o krypto-milionerach są jak najbardziej prawdziwe, dokładnie tak samo jak historie inwestorów, którzy przez niewłaściwe decyzje stracili na kryptowalutach cały zainwestowany kapitał. Warto pamiętać, że inwestycje w Bitcoina i inne kryptowaluty obarczone są wyjątkowo wysokim ryzykiem. Rynek wirtualnych walut jest młody, nieuregulowany i wciąż bardzo niestabilny. Dynamiczne wahania cen często są wywoływane przez spekulantów, które trudno przewidzieć. Pieniądze można więc bardzo szybko stracić przez jedną nieprzemyślaną decyzję. Ryzyko utraty kapitału niestety związane jest również z samym miejscem dokonywania inwestycji – tylko niektóre giełdy zasługują na zaufanie, podobnie jak dostawcy rozwiązań związanych z przechowywaniem wirtualnych monet.

Handel kryptowalutami może być bardzo zyskowny i dawać dużo satysfakcji – należy jednak wcześniej dobrze się do tego przygotować, by umieć rozpoznawać najlepsze okazje do zawierania transakcji, a także wiedzieć, jak ograniczać ryzyko do minimum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here