Jak dorobić po pracy? Kilka prostych sposobów na dodatkowy zarobek

0
2188

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i martwisz się, bo dzieci zrobiły długą listę kosztownych prezentów? A może Twój samochód coraz częściej odwiedza mechanika, więc oszczędzasz na zakup nowego? Twoje mieszkanie wymaga odświeżenia, ale Twoja pensja wystarcza jedynie na przeżycie od pierwszego do pierwszego? Dodatkowe pieniądze są potrzebne każdemu – jeśli nie wykorzystasz ich teraz, będą Twoim wsparciem na czarną godzinę. Dlatego w tym wpisie przedstawimy Ci kilka prostych sposobów na to, jak dorobić po pracy. Dodatkowe zajęcie przydaje się zarówno do załatania dziury w domowym budżecie, jak i regularnego oszczędzania.

Prace sezonowe

Jeśli mieszkasz pod miastem lub na wsi, masz spore możliwości dorabiania na fizycznej pracy – rozejrzyj się, a nuż ktoś pilnie potrzebuje kogoś do koszenia ogródka, przygotowania opału, odśnieżania długiego podjazdu czy prac porządkowych wokół domu. Osoby szukające kogoś do ogarniania posesji to najczęściej schorowani seniorzy albo majętni właściciele domów wakacyjnych. Plusem takiego rozwiązania – oprócz pieniędzy oczywiście – jest nienormowany czas pracy. Przychodzisz, kiedy akurat jest taka konieczność (np. właściciel posesji przyjeżdża na urlop) i kiedy dysponujesz wolnym czasem. Jeśli zatem przez 8 godzin dziennie gnuśniejesz za biurkiem, fizyczne zajęcia sezonowe to dla Ciebie najzdrowszy sposób na dorabianie po pracy.

Praca w sklepie

Oczywiście nie namawiamy Cię do stania na kasie czy rozwożenia towaru od trzeciej nad ranem. Właściciele i kierownicy sklepów mogą Ci zaproponować wiele innych zajęć, które możesz wykonywać poza godzinami swojej regularnej pracy. Możesz rozkładać towar na półkach (szukaj ogłoszeń na stanowisko merchandisera), zajmować się obsługą magazynu albo pomagać przy inwentaryzacjach. Jeśli zatem nie masz pojęcia, jak dorobić po pracy, a na co dzień pracujesz w handlu – wykorzystaj swoje doświadczenie i poszukaj dodatkowego zajęcia w innych sklepach.

Zlecenia przez Internet

Nie lubisz prac fizycznych i nie masz głowy do liczenia towarów w sklepie? W dzisiejszych czasach nie musisz nawet wychodzić z domu, aby zarobić dodatkowe parę groszy. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i umiejętności, które można „sprzedać”. Sieć jest jak przysłowiowa ulica, na której leżą pieniądze – wystarczy się schylić. Strony z ciekawymi ogłoszeniami pracy znajdziesz po wpisaniu adekwatnych słów kluczowych do wyszukiwarki: „praca zdalna”, „zlecenia dla freelancerów”, zlecenia przez Internet”, „praca w domu”, „praca przez net”. Zdalną współpracę możesz nawiązać także za pośrednictwem popularnych witryn z ogłoszeniami. Jak dorobić po pracy bez wychodzenia z domu? To zależy od tego, co potrafisz robić. Oto kilka propozycji:

  • tłumaczenia tekstów (np. prac naukowych, instrukcji, listów, opisów produktów, artykułów) tworzenie tekstów na potrzeby pozycjonowania (tzw. precle, teksty zapleczowe)
  • pisanie tekstów na blogi i do sklepów internetowych
  • redagowanie artykułów dla portali internetowych
  • obsługa oprogramowania sklepu internetowego
  • projektowanie logo i prostych animacji
  • obsługa aukcji internetowych
  • udzielanie korepetycji przez Skype’a
  • tworzenie baz danych w Excelu

Znacznie więcej propozycji na dorabianie w domu znajdziesz na stronach ze zleceniami i ofertami pracy zdalnej.

Biznes MLM

Jeśli potrafisz sprzedać sandały w zimie i nie zrażasz się niepowodzeniami, biznes MLM może stać się Twoim dodatkowym źródłem dochodu. To dość kontrowersyjny sposób na dorabianie po pracy, jednak warto wziąć pod uwagę korzyści. Pracujesz kiedy chcesz i jak Ci wygodnie, nigdy nie widujesz szefa, możesz liczyć na pomoc liderów, bierzesz udział w ciekawych szkoleniach. Niestety brak klientów i niechęć otoczenia do tej formy „akwizycji” mogą nie tylko podkopać Twoją pewność siebie, ale i zaprzepaścić szansę na realny zarobek.

Sprzedaż rękodzieła

Robisz piękne stroiki bożonarodzeniowe? A może potrafisz zrobić drewnianą półkę lub industrialną lampę? Pasjonujesz się odnawianiem mebli? Jeśli Twoim hobby jest rękodzieło lub majsterkowanie, masz gotowy pomysł na to, jak dorobić po pracy! Zacznij sprzedawać swoje dzieła za pośrednictwem portali społecznościowych i stron z ogłoszeniami – prędzej czy później klienci będą ustawiać się do Ciebie w kolejce. Niesłabnąca popularność retro i stylu „fabrycznego” stwarza doskonałą okazję do wejścia na rynek z własnymi produktami. Warunek jest jeden – Twoje dzieła muszą być starannie wykonane i trwałe, w przeciwnym razie szybko zniechęcisz się reklamacjami i przepadniesz wśród profesjonalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here