Jak polubić swoją pracę – 5 praktycznych rad

0
2105

Dla zdecydowanej większości społeczeństwa praca jest koniecznością. Wstajemy codziennie rano nie z poczucia misji czy powołania, ale w celu zapewnienia sobie i bliskim choć podstawowych warunków do życia. Oczywiście istnieje garstka szczęśliwców, dla których praca zawodowa jest prawdziwą pasją, a zarabianie pieniędzy jedynie przyjemnym skutkiem ubocznym. Niemniej statystyczny Kowalski nie tylko nie widzi w swojej pracy szczególnych atrakcji, ale wręcz jej nie znosi. Despotyczny szef, gburowaci koledzy, słaba pensja, monotonia – przyczyn niechęci może być wiele, przy czym nie każdy problem w życiu zawodowym można rozwiązać rozmową czy pozytywnym podejściem. Jednak w tym wpisie przeczytasz o tym, jak polubić swoją pracę. Oto kilka sposobów, dzięki którym będziesz bardziej zadowolony ze swojej posady.

Doceń zalety swojej pracy

Nie trzeba być chorobliwym malkontentem, aby narzekać na niskie wynagrodzenie czy toksycznego przełożonego. Jednak mimo wszystko spróbuj dostrzec wszystkie pozytywne aspekty swojej pracy. Plusem może być bliska lokalizacja siedziby firmy, dzięki której nie wydajesz zbyt dużo na dojazd i nie musisz zrywać się z łóżka bladym świtem. Dużą zaletą jest zgrana grupa współpracowników ułatwiająca przetrwanie kolejnego ciężkiego dnia. Nawet jeśli nie możesz pochwalić się wysoką pensją, warto docenić stałe zatrudnienie na umowę o pracę lub dodatkowe profity (bony świąteczne, pakiety medyczne, zagraniczne wyjazdy firmowe). Jeśli więc nie wiesz jak polubić swoją pracę, weź kartkę papieru i wypisz wszystkie dobre strony swojej  posady. A nuż okaże się, że Twoja praca ma w rzeczywistości więcej zalet niż wad?

Pamiętaj o motywacji

Twoja praca nie daje Ci satysfakcji i wykonujesz ją jedynie z musu? Cóż, warto uzmysłowić sobie, że praca nie służy do spełniania marzeń, tylko do zarabiania. Owszem przez pracę możesz rozwijać się, zdobywać nowe doświadczenia i realizować pasje, ale głównym celem pozostają pieniądze. Osoby pragmatyczne nie powinny mieć problemu z polubieniem swojej pracy. Wszak nawet najbardziej monotonne zajęcie umożliwia  spełnianie mniej lub bardziej złożonych celów. Dlatego codziennie przypominaj sobie, dlaczego zarabiasz pieniądze. Być może spłacasz kredyt za dom, w którym mieszkasz? A może praca umożliwia Ci leczenie dziecka albo wysłanie go na studia? A może co roku wyjeżdżasz na egzotyczne wakacje, z których przywozisz masę zdjęć i pamiątek? Jeśli więc nie możesz polubić swojej pracy, zrób bilans wszystkich korzyści, jakie masz dzięki swojej posadzie.

Zadbaj o swój rozwój

Jak polubić swoją pracę, gdy od kilku lat robisz ciągle to samo i masz wrażenie, że marnujesz swój potencjał? Jeśli nie możesz zmienić posady na bardziej wymagającą i ciekawszą, zacznij rozwijać się pomimo stagnacji panującej w Twojej firmie. Zapisz się na kursy, bierz udział w warsztatach, znajdź nowe hobby – a nuż pracodawca doceni Twoje nowe umiejętności i zaproponuje Ci bardziej perspektywiczne stanowisko? Zdobycie dodatkowych kwalifikacji uchroni Cię przed frustrującym „dniem świstaka” i sprawi, że poczujesz się nieco pewniej na rynku pracy. Pozazawodowa aktywność pozwoli Ci również docenić spokój i „nudę” panujące na Twoim stanowisku.

Rozwiązuj problemy na bieżąco

Zbyt wymagający szef, ta sama pensja od kilku lat, słaby kontakt ze współpracownikami – te problemy mogą skutecznie zniechęcić Cię nawet do najbardziej pasjonującego zajęcia. Jeśli chcesz polubić swoją pracę, staraj się na bieżąco wyjaśniać nieporozumienia i rozwiązywać drażliwe kwestie. Spokojna rozmowa, bez ukazywania negatywnych emocji, może pomóc w Twoich relacjach z szefem czy kolegami z biura. Nigdy nie czekaj, aż konflikt zacznie eskalować i uniemożliwi Ci normalną pracę – w takich okolicznościach szybko dopadnie Cię wypalenie zawodowe. Jeśli przeszkadza Ci pensja, nie bój się poprosić o podwyżkę – najwyżej usłyszysz odpowiedź odmowną. Masz problem z despotycznym przełożonym albo złośliwymi kolegami? Aby polubić swoją pracę, musisz zachowywać się asertywnie – jeśli raz wejdziesz w rolę ofiary, nieprędko odzyskasz dobrą pozycję w firmie.

Zorganizuj swoje miejsce pracy

Jak polubić swoją pracę, jeśli codziennie wracasz do domu z bólem pleców, łykasz aspirynę jak cukierki i „przedawkujesz” krople do oczu? Źle dostosowane stanowisko może negatywnie odbić się nie tylko na Twoim zdrowiu, ale i zadowoleniu z wykonywanej pracy. Poczujesz się zdecydowanie lepiej, jeśli zadbasz o prawidłową postawę i oświetlenie biurka – być może trzeba będzie wymienić krzesło na wygodniejsze, albo przenieść biurko pod okno. Weź również pod uwagę, że niewłaściwie użytkowana klimatyzacja może przyczynić się do nawracających infekcji i problemów z zatokami. Jak polubić swoją pracę, jeśli codziennie jesteś narażony na wysokie lub niskie temperatury? Koniecznie dostosuj swój ubiór – możesz np. zakładać bieliznę termoaktywną albo poprosić szefa o lepszą odzież ochronną. Brakuje Ci miejsca do spożywania posiłku? W takim razie postaraj się zaanektować mały kantorek na firmową kuchnię. Wspólnie z innymi pracownikami zastanówcie się, jak udoskonalić wasze środowisko pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here