Jak zatrudnić Ukraińca?

0
2617

Czy wiesz, że większość polskich przedsiębiorców deklaruje chęć zatrudnienia Ukraińca?

Krajowi pracodawcy doceniają zaangażowanie i pracowitość obywateli Ukrainy. Dzisiaj to chętnie zatrudniana siła robocza, a pracownicy ze Wschodu nie są już traktowani tylko jako zastępcy naszych rodaków, którzy wyjechali na Zachód. Dzisiaj obywatel Ukrainy zarabia dokładnie tyle samo, ile Polak na tym samym stanowisku i ma oferowane dokładnie takie same warunki.

Chętnie witamy Ukraińców, bo w naszym kraju nadal brakuje „rąk” do pracy. Nie ma obaw, że ci zabiorą pracę naszym rodakom. Z całą jednak pewnością wpływają na poprawę krajowej gospodarki i rozwój polskich przedsiębiorstw. To zresztą dlatego w 2019 roku polscy pracodawcy nadal będą zatrudniać pracowników ze wschodu, a zainteresowanie kwestiami formalnymi nie maleje. Jeśli chcesz wiedzieć, jak najszybciej i legalnie zatrudnić pracownika ze Wschodu, przeczytaj nasze wskazówki.

Wsparcie polskiego rządu

Okazuje się, że zatrudnienie cudzoziemców w przypadku Ukraińców jest niezwykle łatwe. Polski rząd już jakiś czas temu uruchomił specjalny program wsparcia, dzięki któremu cała procedura jest uproszczona. Wystarczy, że przedsiębiorca złoży Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy Ukraińcowi, by ten mógł legalnie podjąć zatrudnienie. Nie musi starać się o specjalne pozwolenie o pracę, które wcześniej wiązało się z długim czasem oczekiwania i koniecznością spełniania szeregu wymogów. Oczywiście każdy obywatel Ukrainy musi przebywać na terenie Polski legalnie, a więc posiadać ważną wizę albo czasowy pobyt. Jeśli pracodawca tego nie sprawdzi, w razie nieposiadania przez obywatela Ukrainy pozwolenia na pobyt w naszym kraju zostanie nałożona na niego kara finansowa w wysokości do nawet kilku tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach nawet pozbawienie wolności do lat 3.

Kroki, jakie musi podjąć polski pracodawca

Aby szybko móc zatrudnić Ukraińca, pracodawca działający na terenie Polski musi udać się do Powiatowego Urzędu Pracy i tam złożyć stosowane oświadczenie. W nim zawarte są dane, które identyfikują Ukraińca oraz informacje na temat stanowiska, jakie ma zająć. Złożenie takiego oświadczenia to wydatek rzędu 30 złotych.

Pracownik Powiatowego Urzędu Pracy niezwłocznie wpisuje Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy do specjalnej ewidencji, a polski pracodawca może od razu zatrudnić obywatela Ukrainy. Musi ten fakt również zgłosić do Urzędu. Ma na to 7 dni od daty pierwszego dnia wykonywania przez cudzoziemca pracy zarobkowej.

Pomoc agencji pośrednictwa pracy

Większość polskich pracodawców szuka pracowników z Ukrainy poprzez współpracę ze specjalistycznymi agencjami pośrednictwa pracy. I nie ma w tym nic dziwnego, bo to właśnie agencja czuwa nad wszelkimi procedurami, jakie wynikają poprzez zatrudnienie cudzoziemców. Agencja weryfikuje nie tylko legalność pobytu w naszym kraju, ale również wykształcenie, kwalifikacje, umiejętności czy doświadczenie na danym stanowisku pracy. Dzięki temu kieruje do potencjalnego pracodawcy takich kandydatów, którzy prawidłowo będą wykonywali swoją pracę.

Warto również podkreślić, że współpraca z agencją pośrednictwa pracy jest także korzystna dla samych cudzoziemców. Nierzadko mogą oni liczyć nie tylko na znalezienie pracy, ale również mieszkania, a nawet transportu w miejsce zatrudnienia. To duża pomoc, tym bardziej, jeśli Ukrainiec nie zna polskiego rynku pracy, miasta, w którym przebywa czy blokuje go bariera językowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here