Mario Vargas Llosa – książki autora w klasyce literatury hiszpańskojęzycznej

0
1881

Mario Vargas Llosa to peruwiański pisarz, dziennikarz i polityk. Urodził się w 1936 roku w Arequipie, a początki jego kariery nie były łatwe. W Peru literatura była uznawana za domenę kobiet, ojciec pisarza wysłał go więc do wojska. Mario Vargas Llosa mimo wszystko połączył swoje losy z pisarstwem. Mario Vargas Llosa – książki autora obecnie znajdują się w kanonie literatury hiszpańskojęzycznej. Po które tytuły warto sięgnąć?

Twórczość Mario Vargasa Llosy

Mario Vargas Llosa jest uważany za jednego z najlepszych współczesnych pisarzy. W jego dorobku znajduje się kilkanaście powieści, wiele pozycji literatury faktu, a także dziewięć sztuk teatralnych. Utwory Vargasa Llosy zostały przetłumaczone na 30 języków.

Pisarz swoją karierę zaczął jeszcze w trakcie nauki w szkole średniej. Podjął wtedy pracę w lokalnej gazecie. W tym okresie pisarz już zaczął tworzyć swoje pierwsze utwory – opowiadania oraz poezję. Jego pierwsza powieść pt. „Miasto i psy” powstała na podstawie przeżyć pisarza związanych z pobytem w szkole wojskowej, do której trafił jako 14-latek. W 1959 roku pisarz przeniósł się do Paryża, gdzie pracował jako nauczyciel hiszpańskiego i dziennikarz. Natomiast w latach 1976-1979 Vargas Llosa zajmował stanowisko prezesa w międzynarodowym stowarzyszeniu pisarzy Pen Club. Po emigracji do Europy pisarz zaczął pisać powieści, które przyniosły mu sławę na skalę światową. Pisarz w 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla. Szwedzka Akademia przyznała pisarzowi wyróżnienie za “kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki”.

Mario Vargas Llosa – książki autora w ofercie SkupSzop

Mario Vargas Llosa jest autorem opowiadań, powieści, literatury faktu, a także sztuk teatralnych. Ciekawą i humorystyczną biografią jest „Ciotka Julia i skryba”. W tej książce pojawia się pierwsza żona pisarza, która była jego daleką ciotką. To dzieło  oraz „Pantaleon i wizytantki”, doczekały się swoich filmowych adaptacji. Książki oraz sztuki teatralne pisarza są tłumaczona na różne języki i znane czytelnikom na całym świecie.

Obecnie Mario Vargas Llosa głównie zajmuje się pisaniem powieści, artykułów i szkiców publicystycznych. Prowadzi także wykłady oraz pracuje w telewizji. Do najpopularniejszych tytułów tego autora należą: “Dyskretny bohater”, “Listy do młodego pisarza”, “Fonsito i księżyc”. Książki znajdziesz w ofercie SkupSzopu, internetowego skupu książek nowych i używanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here