Obsługa informatyczna firmy – zatrudnić informatyka czy wybrać outsourcing?

0
1133

Twoja firma wymaga fachowej obsługi informatycznej? Sprawdź, czy lepiej zatrudnić informatyka, czy skorzystać z usług outsourcingu IT.

Dzisiaj niemalże w każdej firmie używa się komputerów i internetu. Dzięki tym technologiom przedsiębiorcy uzyskują nowe możliwości, między innymi w kreowaniu produktów i usług, a także w dotarciu do klientów i w obszarze reklamy. W związku z tym coraz większym zainteresowaniem cieszą się specjalistyczne usługi informatyczne dla firm, które pozwalają im na uzyskanie fachowego, kompleksowego wsparcia.

Firma, która chce zadbać o obszar IT, może zdecydować się na dwa rozwiązania – może zatrudnić informatyka, który będzie świadczył te usług informatyczne tylko dla danej firmy, ale może także wybrać obsługę informatyczną oferowaną jako outsourcing IT. Co sprawdzi się lepiej?

Usługi informatyczne dla firm – zatrudnienie informatyka

Pierwsza opcja to zatrudnienie informatyka dla firmy, czyli specjalisty, który będzie zajmował się jej obszarem IT. W zależności od swojej wielkości firma może wymagać zatrudnienia jednego specjalisty albo też może zdecydować się na stworzenie całego działu, którego zadaniem będzie zarządzanie IT w biznesie.

Obsługa informatyczna świadczona w ten właśnie sposób jest dla firmy zdecydowanie najbardziej komfortowa. Wówczas specjalista odpowiedzialny za instalację oprogramowania, serwis urządzeń czy naprawę sieci zawsze jest do dyspozycji. Może on wówczas zająć się wszystkimi wymaganymi czynnościami praktycznie od zaraz – gdy tylko pojawi się taka konieczność.

Głównym minusem takiego rozwiązania są koszty, ponieważ usługi informatyczne świadczone przez własnego informatyka to wydatek związany z jego zatrudnieniem, a także utrzymaniem zaplecza potrzebnego do jego działalności.

Wobec tego pod względem kosztów takie rozwiązanie jest najlepsze dla większych firm – te zaliczane do sektora MŚP najczęściej nie decydują się na zatrudnienie informatyka, gdyż jest to dla nich zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Usługi informatyczne dla firm – outsourcing IT

Druga z propozycji, która przeznaczona jest dla firm oczekujących fachowego wsparcia w dziedzinie IT, to tak zwany outsourcing IT, czyli obsługa informatyczna oferowana jako outsourcing. Model ten polega na świadczeniu usług informatycznych na rzecz jednej firmy przez drugą firmę, która dysponuje odpowiednim zasobami – zatrudnia specjalistów, posiada właściwe zaplecze.

Usługi informatyczne oferowane jako outsourcing cieszą się aktualnie dużym zainteresowaniem wśród klientów biznesowych, którym zależy na uzyskaniu fachowego wsparcia w realizacji swoich działań obejmujących także obszar IT.

Obsługa informatyczna świadczona jako outsourcing może obejmować poniższe usługi:

 • doradztwo informatyczne
 • zarządzanie obszarem IT w przedsiębiorstwie
 • prowadzenie audytów informatycznych
 • tworzenie i administracja sieci informatycznych
 • wdrożenia oraz integracja oprogramowania i jego naprawa
 • serwis sprzętu komputerowego używanego w firmie
 • backup danych – tworzenie kopii zapasowych
 • ochrona firmy przed atakami z internetu
 • tworzenie i prowadzenie stron internetowych
 • zakładanie skrzynek e-mailowych
 • e-marketing – marketing w internecie
 • przeprowadzanie szkoleń pracowników

Wobec tego usługi informatyczne świadczone jako outsourcing mogą obejmować szeroką gamę czynności, które potrzebne są firmie pod kątem IT. W efekcie może ona skupić się na prowadzeniu własnej działalności zgodnie z założonymi celami – obszarem IT mogą zająć się wówczas specjaliści w tym właśnie zakresie.

Z jakimi kosztami związana jest taka obsługa informatyczna? W tym przypadku należy liczyć się z kosztami niższymi niż usługi informatyczne świadczone przez własnych informatyków. Najczęściej firmy outsourcingowe oferują swoim klientom obsługę w ramach specjalnych pakietów, które różnią się pomiędzy sobą zakresem usług, czasem reakcji na zgłoszenia, a także czasem poświęconym na obsługę. Ceny rozpoczynają się najczęściej od około 500 złotych miesięcznie.

ITCenter – profesjonalne usługi informatyczne w Warszawie

Chcesz skorzystać z profesjonalnych usług informatycznych w mieście Warszawa? Wybierz ofertę firmy ITCenter, która posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie IT!

Firma ITCenter oferuje kompleksowe i fachowe usługi informatyczne przeznaczone dla klientów biznesowych, w tym głównie w sektorze MŚP. Dostarcza pełną gamę rozwiązań wspierających zarządzanie każdej firmy w obszarze IT – od outsourcingu IT, poprzez wdrożenia i integracje systemów informatycznych, a skończywszy na tworzeniu aplikacji dedykowanych.

Podsumowując, obecnie, gdy usługi informatyczne skierowane do biznesu są tak popularne, firma może zdecydować się na skorzystanie z szeregu rozwiązań dedykowanych dla niej. Wśród nich znajduje się także specjalistyczna obsługa informatyczna, która dostępna jest w modelu outsourcingu. Dzięki niej można uzyskać optymalną pomoc w ramach IT w biznesie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here