Czym zajmują się firmy z sektora IT?

0
1534

Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się. Rośnie zapotrzebowanie na usługi informatyczne, powstają coraz to nowe technologie, a specjaliści tacy jak programiści, eksperci od UX są jednymi z najlepiej opłacalnych. Jakie usługi oferują firmy IT, czym się na co dzień zajmują? Odpowiadamy.

Firmy IT – zakres usług

IT to bardzo szeroka branża, która w ogólnym pojęciu zajmuje się automatyzacją procesów, a także wykorzystaniem nowych technologii. Programowanie systemów IT to jedna ze specjalizacji firm IT, przy czym, jednocześnie, jest to usługa, któraa cieszą się największą popularnością. Pod tym pojęciem zawiera się nie tylko projektowanie i wdrażanie oprogramowania, ale też tworzenie aplikacji mobilnych itp.

To, z czego często korzystają klienci firm IT, to outsourcing informatyczny. Co to oznacza? Zamiast zatrudniać własnych specjalistów IT, nawiązują współpracę z firmą, która zajmuje się pełną lub częściową obsługą informatyczną.

Innym „działem” usług jest administrowanie systemami IT, siecią komputerową, czy danymi. To jedna z chętnie wybieranych opcji, ponieważ rzadko zdarza się, aby zatrudnienie specjalisty IT na pełen etat było korzystne finansowe, jest tak tylko w przypadku dużych przedsiębiorstwo, choć i one korzystają z outsourcingu ekspertów z wąskich dziedzin IT.

Outsourcing IT – czy warto?

Chwilę zatrzymamy się przy outsourcingu IT, ponieważ jest to rozwiązanie, z którego korzysta wiele firm i które jednocześnie jest najbardziej szerokie, jeśli chodzi o zakres współpracy. Dlaczego? Ponieważ pod tym pojęciem zawiera się tak naprawdę elastycznie rozumiana obsługa informatyczna, którą zapewniają zewnętrzne firmy.

To, czym specjaliści IT zajmą się w ramach outsourcingu, zależy tylko i wyłącznie od twoich potrzeb, a także możliwości finansowych, przy czym, jak podkreślaliśmy, forma współpracy jest elastyczna, może się zmieniać wraz z kolejnymi potrzebami.

Outsourcing IT to najczęściej alternatywa do zatrudniania własnego specjalisty. Jakie są tego korzyści? Przede wszystkim optymalizacja kosztów w przypadku, gdy nie potrzebujesz informatyka, programisty na pełen etat. Ponadto w ramach outsourcingu korzystasz tak naprawdę z pomocy specjalistów z różnych, wąskich dziedzin, których zadaniem jest rozwiązanie twojego problemu, niezależnie od jego przyczyny. Zatrudniając jednego eksperta IT „od wszystkiego”, nie masz pewności, czy i tak nie będziesz potrzebować konsultacji z zewnątrz.

Jak wybrać firmę IT?

Na koniec mamy kilka wskazówek, jak wybrać firmę IT. Zaczniemy od doświadczenia – oczywiście dobrze, jeśli taka firma działa już od lat na rynku, aczkolwiek w tej branży często można znaleźć wielu młodych, ambitnych specjalistów, którzy zakładają swoje firmy, start-upy. Jeśli decydujesz się na współpracę z kimś bez doświadczenia, zwróć jedynie uwagę na to, aby zapisy w umowie umożliwiały jej rozwiązanie w przypadku, gdy jakość usług nie będzie ci odpowiadać.

A skoro o usługach mowa, to naszym zdaniem najważniejszym elementem jest zakres oferty. Dobrze byłoby oddać wszystkie zadania związane z obsługą informatyczną tylko jednej firmie. Oczywiście, tutaj ważne będzie to, ilu ekspertów zatrudnia i z jakich dziedzin – zawsze możesz się o to dopytać, by mieć pewność, że firma spełni twoje wymagania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here