Jak pisać pracę magisterską?

0
3393

Czy pisanie pracy magisterskiej jest trudne? Nie musi być, o ile masz jasno wyznaczony cel i jako takie pojęcie o technicznej budowie tekstu. Może być całkiem „łatwe” o ile słuchasz rad starszych kolegów, cierpliwie nagabujesz swojego promotora i korzystasz z mądrych poradników. Ba – podczas pisania pracy nie musisz rezygnować z imprez czy ulubionych tasiemców, jeśli będziesz stopniowo i systematycznie zapełniać kolejne kartki. Dlatego ten tekst dedykujemy studentom, którzy odpowiednio wcześnie zabrali się za ten niewdzięczny obowiązek i  nie czekają z nim na ostatni miesiąc piątego roku. Sprawdź więc, jak pisać pracę magisterską, by obrona stała się czystą formalnością?

Piszą swoją pracę samodzielnie!

Oczywiście nie mówimy tu o pomocy promotora czy innych „mądrych głów”. To świetnie, jeśli możesz liczyć na wsparcie swojego mentora – korzystaj z niego jak najczęściej (oczywiście w granicach przyzwoitości) i nie bój się zadawać dręczących Cię pytań.

Rewelacyjnie, jeśli masz do dyspozycji autorytet biegły w dziedzinie, której dotyczy Twoja praca  (lekarz, prawnik, publicysta). Podejście do tematu od źródła sprawi, że lepiej go zrozumiesz i przekażesz go w ciekawszy, bardziej empiryczny sposób.

W tym akapicie chcemy Cię jednak przestrzec przed pójściem na skróty. Jeśli nie wiesz, jak pisać prace magisterską i rozważasz zakup gotowej pracy lub splagiatowanie cudzego twórczości, dobrze się zastanów. Po pierwsze takie działanie jest nielegalne i bardzo ryzykowne, a po drugie – znacznie obniża Twoje szanse na obronę pracy magisterskiej.

Zacznij pisać wcześnie i rób to systematycznie

W Internecie znajdziesz mnóstwo przechwałek osób, które napisały swoją pracę magisterską na miesiąc przed obroną. Inni twierdzą, że stworzenie 80-stronicowego tekstu zajęło im zaledwie 2 tygodnie. Jak napisać pracę magisterską w mniej niż 14 dni? Lepiej nie próbuj pobijać rekordów– chyba, że masz zamiar zamknąć się w pokoju i nie odchodzić od komputera przez 24/7.

Jeśli nie masz „lekkiego pióra” i dziesięć razy zastanawiasz się nad każdym zdaniem, zacznij pisać pracę magisterską nawet 6-12 miesięcy przed obroną. Rób to regularnie i starannie – unikaj bezładnej pisaniny „na brudno”. Im mniej poprawek będzie wymagał Twój tekst, tym więcej czasu zostanie Ci na studenckie przyjemności (w końcu za niedługo zaczniesz pracować na pełny etat). Weź pod uwagę, że praca magisterka to nie tylko pisanie. To przede wszystkim wymyślanie tematu, formułowanie tez, zbieranie materiałów, analiza tekstów źródłowych, bieganie po bibliotekach, buszowanie w Internecie, tworzenie notatek. W efekcie prace koncepcyjne i badawcze pochłaniają znacznie więcej godzin niż klepanie w klawiaturę.

Jak pisać pracę magisterską – kilka uwag praktycznych

Jeśli nie masz pojęcia, jak powinna wyglądać praca magisterska, przeanalizuj kilka gotowych tekstów dostępnych w bibliotece lub Internecie. Nie musisz szukać tematu pokrewnego Twojej dziedzinie – chodzi wyłącznie o zapoznanie się z konstrukcją pracy, sposobem opisywania bibliografii i tworzeniem spisu treści. Zapoznaj się również z wymogami panującymi na swojej uczelni, w tym celu warto podejrzeć prace swoich starszych kolegów. Standardowa praca magisterska liczy 80 stron (60-120 bez bibliografii), jednak objętość tekstu nie jest najważniejsza! Lepiej na 80 stronach ująć głęboką esencję tematu niż „lać wodę” na 120.

Jak pisać pracę magisterską w praktyce? Pamiętaj, że tworzysz tekst naukowy, nieco bardziej zaawansowany od pracy licencjackiej. Musisz więc przedstawić swoje wnioski w sposób przejrzysty i konkretny, zgodny z uczelnianymi normami. Twoją pracę ma otwierać strona tytułowa, następnie mogą pojawić się podziękowania, dalej spis treści. Zrąb główny niech poprzedzają streszczenie i wstęp, następnie podziel tekst na 3-5 rozdziałów o podobnej objętości. Każdy rozdział należy rozwinąć w kilku podrozdziałach i krótko podsumować. W zakończeniu trzeba sformułować wnioski dotyczące głównego tematu pracy, dalej powinna pojawić się bibliografia. Ostatnie strony pracy są przeznaczone do wskazania materiałów graficznych oraz załączników. Jeśli nie wiesz, jak powinien wyglądać dany element, posiłkuj się gotowymi pracami i wskazówkami promotora. Kiedy postawisz ostatnią kropkę, odłóż swoją pracę do „dojrzewania” na 2-3 tygodnie (lub krócej, jeśli nie masz tyle czasu). Po nabraniu dystansu łatwiej wykryjesz błędy i zyskasz świeże spojrzenie do wykonania ostatecznych poprawek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here