Jak wygląda praca programisty?

0
2436

Według osób niezorientowanych w temacie praca programisty to przesiadywanie 24h/dobę w ciemnej komórce, psucie oczu przez ciągłe wpatrywanie się w monitor komputera i nadwyrężanie stawów nieustannym klepaniem w klawiaturę. Jednym słowem – zawód dla skrajnych introwertyków nieszanujących własnego zdrowia. Dla innych programista to wyluzowany student, który z dnia na dzień rzuca szkołę dla zarabiania kokosów na zdalnym kodzeniu dla amerykańskiego potentata. Czy w tych legendach tkwi ziarno prawdy? Raczej nie, a przynajmniej nie wśród profesjonalistów w tym fachu. Jak wygląda praca programisty „od kuchni”?

Gdzie pracuje programista?

Gdziekolwiek zechce albo… tam, gdzie go zechcą. W tym zawodzie możliwości są niemal nieograniczone. Możesz pracować jak przeciętny Kowalski – w stałych godzinach od 9:00 do 17:00 w centrum miasta, gdzie dojazdy zajmą Ci co najmniej 45 minut. Możesz korzystać z nienormowanego czasu pracy i dopasować grafik do studiów, rozkładu jazdy autobusów czy powrotu dziecka ze szkoły. Ale równie dobrze możesz pracować zdalnie i umówić się z szefem na sporadyczne wizyty w firmie. Możesz też nie wychodzić z domu i pracować na własny rachunek, wykonując zlecenia dla klientów z całego świata.

Jednym słowem – zdolny i doświadczony programista znajdzie pracę wszędzie, bez względu na pochodzenie czy miejsce zamieszkania. Co nie zmienia faktu, że naturalne środowisko pracy programisty ogranicza się do trzech miejsc: korporacji, agencji reklamowej i software house’u. I jeśli nie szukasz zatrudnienia w Dolinie Krzemowej, to właśnie tam powinieneś najpierw skierować swoje CV. A jak wygląda dzień pracy programisty w zależności od wyboru pracodawcy?

Programista w korporacji – ciekawe projekty, ale słabe portfolio

Pisząc o korporacji, mamy na myśli duży dział IT w międzynarodowym przedsiębiorstwie. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że programista może pracować w każdej branży – finansowej, spożywczej, medycznej, farmaceutycznej czy motoryzacyjnej. Niewątpliwą zaletą pracy w korporacji jest świadomość uczestniczenia w ważnym projekcie na globalną skalę. Efekty Twojej pracy będą widoczne wszędzie tam, gdzie sięgają macki korporacji – w Europie Zachodniej, Afryce, Ameryce Północnej, w Australii.

Jak wygląda praca programisty w korporacji? Cóż, Twoim podstawowym zadaniem będzie „suche” kodowanie – zapomnij o testowaniu, analizowaniu problemu, samodzielnym szukaniu rozwiązań, wdrażaniu nowych technologii. Będziesz pracować zgodnie ze sprawdzonymi (czyt. przestarzałymi) metodami i robić wyłącznie to, co wskaże Ci palcem SCRUM master. Niestety, tak naprawdę będziesz jedynie trybikiem w maszynie, bez prawa do indywidualnego podejścia i autorskich pomysłów. W dodatku przez klauzulę poufności nie będziesz mógł ujawniać swoich prac w portfolio, czyli nie pochwalisz się projektami realizowanymi dla największych marek.

Programista w agencji reklamowej – szybkie tempo pracy i rozwój

Praca w agencji reklamowej lub interaktywnej to połączenie grafiku pękającego w szwach i rozgrzanego od rozmów telefonu. Z pewnością nie jest to najlepsze miejsce pracy dla programisty o introwertycznej naturze. Burze mózgów, spotkania z klientami, oddech szefa na karku czy pozornie wyluzowane towarzystwo w biurze, mogą skutecznie zniechęcić nieśmiałe osoby do pracy w agencji. A szkoda, bo z drugiej strony to prawdziwa „szkoła przetrwania”, dzięki której można zdobyć bogate doświadczenie i mocne portfolio.

Jak wygląda praca programisty w agencji reklamowej? Napięcie stale wisi w powietrzu – musisz oddać projekt zanim minie deadline, przedstawić swoje pomysły w trybie ASAP i w międzyczasie odpowiedzieć na setki maili, zwykle od klientów wymagających kolejnych poprawek. Jeśli sprawdzisz się i wytrzymasz zabójcze tempo, wkrótce będziesz mógł cieszyć się elastycznym grafikiem i swobodą pracy (także zdalnej). A ponieważ pracodawcy nie interesują środki, tylko efekt, będziesz miał okazję do wdrażania swoich pomysłów i korzystania z innowacyjnych technologii.

Programista w software house – 100% IT w IT

Software house, czyli po polsku firma świadcząca usługi programowania dla innych firm, to bodajże najbardziej przyjazne miejsce pracy dla programisty. Relaksujące pokoje zabaw, dostęp do konsoli i piłkarzyków, instrumenty muzyczne na wyciągnięcie ręki, możliwość przyjścia do pracy z własnym psem – to tylko niektóre przywileje, których możesz doświadczyć w nowoczesnym SH. Chcesz się rozwijać i interesują Cię nowinki z branży IT? W takim razie nie ma dla Ciebie lepszego rozwiązania – firma dostarczająca oprogramowanie chętnie wciela w życie nowe technologie i nie boi się wyzwań.

Jak wygląda praca programisty w software house? Tego typu firmy chętnie korzystają z metodyki SCRUM – podstawową zasadą tego systemu są codzienne spotkania, w którym zespół omawia cele projektu, przydzielone zadania i problemy napotkane w trakcie pracy. Nad przebiegiem realizacji projektu czuwa Scrum Master, natomiast nadrzędną opiekę nad produktem pełni Product Owner – czyli przedstawiciel klienta. Jeśli kochasz kodowanie i nie mógłbyś robić niczego innego, firma będzie dla Ciebie wiecznym placem zabaw. Z drugiej strony może przeszkadzać Ci fakt, że Twoja praca przypomina bieg chomika po kołowrotku – każdy  kolejny dzień przypomina poprzedni i na dłuższą metę nie widzisz efektów swojej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here