Najszybszy Internet – światłowód czy łącze tradycyjne?

0
1822

Kiedy zadajemy sobie pytanie, która z opcji: światłowód czy tradycyjne łącze zapewni nam najszybszy Internet, odpowiedź jest prosta. Światłowód w zasadzie pod każdym względem góruje nad tradycyjnymi łączami.

Światłowód – najszybszy Internet

Na początek wypadałoby powiedzieć, czym w ogóle światłowód jest. To transparentna, zamknięta struktura wykonana z włókna szklanego, która pozwala na rozprzestrzenianie się światła jako nośnika danych. Światłowody najczęściej kojarzą nam się z Internetem (oraz technologią teleinformatyczną), ale w praktyce wykorzystuje się je również między innymi w medycynie (endoskop) czy optoelektronice. Co ciekawe, włókno światłowodowe ma średnicę trochę większą od średnicy ludzkiego włosa. Światłowód wydaje się wynalazkiem ostatnich lat, ale okazuje się, że jest inaczej. Już w 1977 roku powstał pierwszy w skali globu światłowód telekomunikacyjny. Miał 9 km długości i łączył dwie centrale telefoniczne, które znajdowały się we włoskim Turynie. Z kolei nad Wisłą pierwszy kabel światłowodowy wymyślono i utworzono w 1978 roku. Był to projekt kadry naukowej z lubelskiego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie.

Obecnie specjaliści nie mają wątpliwości, że światłowód to najszybszy Internet (zarówno pod względem odbierania, jak i wysyłania danych, dla których na dodatek nie ma limitów). Podkreśla się również inne jego zalety. Jedną z nich jest stabilność łącza. Co to w praktyce oznacza? Światłowód nie boi się zmiennych warunków atmosferycznych: skrajnie wysokich oraz niskich temperatur i intensywnych opadów śniegu bądź deszczu (w przeciwieństwie do tradycyjnej infrastruktury), a jego instalacja polega na doprowadzeniu przewodu bezpośrednio do mieszkania, co z kolei przekłada się na gwarancję parametrów proponowanych przez dostawcę. Nie mamy więc problemu z dużymi spadkami prędkości czy innymi skutkami ubocznymi wynikającymi z instalacji (np. opóźnieniami, które w przypadku światłowodu są kwestią pojedynczych milisekund). Co więcej, nie ma najmniejszych wątpliwości, że technologię, o której mowa, czeka świetlana przyszłość i że stoją przed nią ogromne możliwości rozwojowe. Aktualnie – jako użytkownicy – nie jesteśmy w stanie wykorzystać całego potencjału kabli światłowodowych. Bardziej niż prawdopodobne jest jednak to, że wkrótce ten stan rzeczy ulegnie zmianie i najszybszy Internet jeszcze bardziej przyspieszy.

A może jednak łącze tradycyjne?

Światłowód to rozwiązanie, które dostępne jest dla coraz większej liczby mieszkańców naszego kraju. Z drugiej strony nie brakuje tych, którzy korzystają z łącza tradycyjnego i takie rozwiązanie im odpowiada, bo np. nie potrzebują sieci do pracy (zaglądają wyłącznie na pocztę elektroniczną, przeglądają wybrane strony WWW) i najszybszy Internet uznają jedynie za zachciankę. Trzeba też mieć świadomość, że maksymalne rezultaty w przypadku tradycyjnego łącza to prędkości na poziomie 250 Mb/s, których niestety często nie udaje się osiągnąć nawet w połowie (wbrew temu, co operator deklarował w ofercie).

Ponadto przy tradycyjnym łączu należy liczyć się z tym, że już nieduże zmiany pogodowe mogą doprowadzić do tego, że prędkość Internetu spadnie (i to szybko) bądź pojawią się problemy z nawiązaniem jakiegokolwiek połączenia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ mamy tu do czynienia z miedzianymi kablami, które na dodatek rozprowadzane są zwykle po całym budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here