Co kryje się za terminem accounting outsourcing?

0
849

Prawidłowo prowadzona księgowość to podstawa sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa. Niestety budowa wewnętrznego działu księgowego jest bardzo kosztowna – wymaga bowiem inwestycji w wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, wysokiej jakości sprzęt informatyczny, przestrzeń biurową i jej wyposażenie itd. Dlatego większość przedsiębiorców decyduje się na tzw. accounting outsourcing, czyli korzystanie z oferowanej usługi zdalnej obsługi księgowej przez niezależne biura rachunkowe.

Co dokładnie oznacza termin accounting outsourcing?

Specjaliści z BPION podkreślają, że accounting outsourcing to długofalowa współpraca, w ramach której firma oddelegowuje wybrane lub wszystkie obowiązki związane z obsługą zachodzących w niej procesów księgowych, powierzając je w ręce ekspertów. Taki model biznesowy przynosi obopólne korzyści, ponieważ obie strony zyskują finansowo na tej współpracy. Stąd ogromna popularność accounting outsourcingu. Z rozwiązania tego korzystają małe, średnie i duże firmy, a nawet korporacje i mikroprzedsiębiorstwa.

Jak wygląda accounting outsourcing w praktyce?

Podpisując umowę z biurem rachunkowym, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie w zakresie takich obowiązków, jak:

  • prowadzenie księgi przychodów i kosztów,
  • sporządzanie zestawień finansowych,
  • dokonywanie wycen aktywów i pasywów,
  • wypełnianie deklaracji podatkowych i wielu innych.

Eksperci przejmują – w zależności od potrzeb – pełną lub częściową kontrolę nad finansami firmy, gwarantując tym samym profesjonalną i kompetentną obsługę wszelkich dokonywanych przez nią transakcji.

Dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Accounting outsourcing jest bardzo opłacalny, ponieważ wymaga jedynie ponoszenia  kosztów związanych z realizacją usług księgowych. Przedsiębiorca decydujący się na takie rozwiązanie, nie musi inwestować w budowę i utrzymanie niezbędnej do tego celu infrastruktury oraz zatrudnianie i szkolenie pracowników. Płaci wyłącznie za wykonaną usługę – a to koszty nieporównywalnie mniejsze. Accounting outsourcing daje też przedsiębiorcy większą swobodę działania, ponieważ pozwala mu się skupić na głównym obszarze swojej działalności, a kwestie organizacyjne pozostawiają w rękach ekspertów .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here