Czym jest baza kandydatów do pracy i jak z niej korzystać?

0
832

Szukanie pracy wymaga proaktywnej postawy. Zazwyczaj to potencjalny pracownik szuka ofert i na nie odpowiada, proponując swoją kandydaturę. Warto jednak pamiętać, że rekruterzy i pracodawcy również mogą aktywnie poszukiwać pracowników. Aby ułatwić im znalezienie siebie, warto zarejestrować się w bazie kandydatów do pracy. Dla rekrutujących korzystanie z takiej bazy to spore ułatwienie.

Większość poradników dotyczących efektywnego szukania pracy zachęca, by wziąć sprawy w swoje ręce, zamiast czekać, aż praca znajdzie cię sama. To oczywiście cenna rada – czekając, znacznie obniżasz swoje szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia. Można jednak szukać i jednocześnie czekać, aż znajdą cię inni. HR-owcy aktywnie szukają talentów, a dobrze skonstruowane CV i rejestracja w różnych portalach i bazach kandydatur może sprawić, że łatwiej na ciebie trafią.

Czym jest baza kandydatur?

Baza kandydatur jest platformą, w której potencjalny pracownik może stworzyć profil i dodać swoje CV. Z narzędzia mogą korzystać rekruterzy i pracodawcy, mogący przeglądać profile kandydatów. Niektóre bazy oferują pracownikom opcję przydzielenia opiekuna kariery, który oprócz podsuwania ofert, oferuje również wsparcie konsultacyjne.

Jak zwiększyć widoczność swojej kandydatury?

Agencje HR-owe korzystają obecnie z różnych narzędzi. Ilość spływających kandydatur bywa naprawdę imponująca, dlatego do ich przesiewu stosuje się różne narzędzia automatyzujące. Korzystając z systemów rekrutacyjnych i baz kandydatów, mogą oni wyszukiwać kandydatów po kwalifikacjach – algorytm zajmuje się filtrowaniem danych, wyświetlając najtrafniejsze wyniki. Często pierwszy przesiew odbywa się wyłącznie przy udziale takiego narzędzia, a sam rekruter zajmuje się dopiero dalszymi etapami.

Kluczowe jest więc dobre zaplanowanie CV. Warto każdorazowo je aktualizować, bazując na ogłoszeniu danej firmy. Oczywiście, trzon – czyli twoja edukacja, doświadczenie, umiejętności – pozostaje ten sam, jednak warto przeredagować CV w taki sposób, aby nomenklatura, nazwy stanowisk i kluczowych kwalifikacji pokrywały się z tymi w ofercie potencjalnego pracodawcy. W innym wypadku system może odsiać twoją kandydaturę, mimo że dobrze rokujesz jako potencjalny pracownik.

Klarowna konstrukcja, hasłowe przedstawienie umiejętności – dostosowując swoje CV pod tymi kątami, możesz zwiększyć swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

Kto korzysta z baz kandydatów?

Z baz kandydatów korzystają przede wszystkim rekruterzy pracujący jako freelancerzy lub zatrudnieni przez agencje HR-owe. Ich zadaniem jest nie tylko zarządzanie ogłoszeniami i procesami pozyskiwania pracowników, ale również ich aktywne pozyskiwanie. Stosują w tym celu różne metody.

Większość rekruterów korzysta z LinkedIna, który sam w sobie jest w gruncie rzeczy specyficznie skonstruowaną bazą (z dodatkowymi funkcjami). Nie każdy dysponuje jednak kontem w tym medium i nie każdy chce go zakładać. Dlatego rekruterzy korzystają również z baz kandydatów, zbierających i katalogizujących CV potencjalnych pracowników z różnych branż. Niektóre bazy są połączone z systemami rekrutacyjnymi. Za ich pośrednictwem mogą szybko dystrybuować ogłoszenia w różnych kanałach z poziomu jednej platformy. Kandydatury trafiają w jedno miejsce, a zarządzająca nimi osoba może dodawać do nich notatki i odpowiednio je sortować.

Bazy kandydatów znacznie ułatwiają pracę rekruterom i pracodawcom. Warto jednak pamiętać o powyższych wskazówkach, aby nie polec w starciu z algorytmami.

Jeżeli szukasz pracownika, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/employer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here