Ekogroszek przeżywa szczyt popularności. Od kilku lat jego zużycie i udział w rynku paliw opałowych rośnie. Po ekogroszek sięgają zarówno mieszkańcy pragnący ogrzać swoje domostwa jak i przedsiębiorcy poszukujący tanich i wydajnych źródeł wytwarzania ciepła. By spalanie ekogroszku było możliwe należy dysponować odpowiednim kotłem. Jakim? Tego dowiesz się z tekstu poniżej. Podzielimy się też kilkoma poradami w zakresie dostępnych kotłów oraz podpowiemy dlaczego warto je kupować.
Ekogroszek – czy warto oraz dlaczego TAK!
Popularność ekogroszku to oczywiście konsekwencja mody na ekologię oraz coraz wyższych standardów dotyczących emisji spalin. Niestety, ale powszechnie używany w naszym kraju węgiel nie wpływa dobrze na jakość powietrza.
Tymczasem, ekogroszek – choć jest paliwem stałym, węglowym – to jednak w znacznym stopniu ekologicznym. A ponadto – jest stosunkowo tani, zwłaszcza jeśli uwzględnimy jego stosunek ceny do mocy opałowej. Mówiąc wprost – ekogroszek deklasuje pellet i inne paliwa stałe, których używamy do ogrzewania pomieszczeń.
Kotły do ekogroszku – podajnik i rozpalanie
Zaletą kotłów na ekogroszek jest ich stosunkowo prosta obsługa. Przede wszystkim – nie musimy uzupełniać ilości paliwa znajdującego się w palenisku, gdyż kocioł zrobi to za nas automatycznie. Obowiązkiem najważniejszym jest uzupełnianie kosza zasypowego, w którym przechowywany jest ekogroszek przed spalaniem. To właśnie stamtąd kocioł będzie go samoczynnie pobierał.
W tym celu wykorzystuje się istotną część w budowie każdego kotła na ekogroszek – specjalny typ podajnika. Najczęściej jest to podajnik ślimakowy lub tłokowy, który precyzyjnie odmierza odpowiednią ilość paliwa.
W rezultacie – nie musimy co chwila „dorzucać do kotła”, gdyż robi on to automatycznie, za nas. Warto przy tym podkreślić, że tak zautomatyzowana obsługa przekłada się na kolejną ważną cechę. Otóż – kotły na ekogroszek są w znacznym stopniu bezdymowe, co poprawia również warunki panujące w kotłowni.
Sterowniki w kotłach na ekogroszek
W każdym kotle zastosowano specjalny rodzaj sterowników umożliwiających sterowanie ich pracą. Są to sterowniki dwustanowe lub automatyczne. Wybór konkretnego rodzaju zależy w pierwszej kolejności od naszego doświadczenia w obsługiwaniu tego typu urządzeń.
Osoby świeże w temacie powinny zdać się na sterownik automatyczny. W znacznym stopniu, jego praca jest zautomatyzowana, nie będzie od nas wymagał regulowania pracy w zakresach, o których nie mamy pojęcia. Naszym zadaniem będzie przede wszystkim ustawienie wymaganej temperatury.
Sterowniki dwustanowe wymagają pewnego doświadczenia i znajomości reguł pracy kotła. Pozwolą nam bardziej kontrolować przebieg procesu spalania, a także uzyskiwany efekt. Przykładowo – regulując zakres pracy poszczególnych elementów konstrukcyjnych możemy tak moderować proces spalania, by powstawało jak najmniej popiołu, a zarazem – by był on pozbawiony niedopalonych grudek ekogroszku.
Sterowniki dwustanowe mogą też być pomocne w optymalizacji pracy kotła – zwiększeniu jego wydajności, by przy mniejszej ilości dostarczonego paliwa wytwarzał maksymalną ilość energii cieplnej. Mówiąc wprost – sterowniki dwustanowe są dedykowane dla osób, które lubią i pragną „bawić” się swoim kotłem, sprawdzając jak regulacja poszczególnych parametrów pracy wpływa na uzyskiwane rezultaty.