Ile dni na poszukiwanie pracy przysługuje podczas okresu wypowiedzenia?

0
1713

Szef wręczył Ci wypowiedzenie? Nie masz żadnej ciekawej posady na oku i przeraża Cię wizja bezrobocia? Owszem, nieoczekiwana utrata pracy to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń życiowych, jednak załamywanie się nic nie da! Teraz musisz działać i aktywnie szukać zatrudnienia. Napisz profesjonalne CV – w sieci znajdziesz mnóstwo nowoczesnych szablonów. Odpowiadaj na ogłoszenia pracy zamieszczone w Internecie i lokalnej prasie. Śledź wyniki wyszukiwania na stronach z ogłoszeniami za pomocą funkcji alertów lub subskrypcji RSS. Rozpuść wici w social media. Stwórz swój profil na portalach zawodowo-biznesowych. Nie masz czasu na te wszystkie działania? W takim razie koniecznie sprawdź, ile dni na poszukiwanie pracy przysługuje Ci na wypowiedzeniu.

Kto może wziąć wolne na poszukiwanie pracy?

Ten przywilej dotyczy niestety wyłącznie osób zatrudnionych na umowę o pracę – dni wolne nie przysługują więc przy umowie o dzieło czy umowie zlecenia. Co ciekawe, również nie każdy etatowiec będzie mógł z tego skorzystać – dni wolne na poszukiwanie pracy należą się jedynie wówczas, gdy pracownikowi przysługują co najmniej 2 tygodnie okresu wypowiedzenia. Tym sposobem o dodatkowe wolne nie mogą ubiegać się osoby zatrudnione na okres próbny lub na zastępstwo, u których okres wypowiedzenia wynosi mniej niż 2 tygodnie. Co więcej, wolne dni na poszukiwanie pracy mogą otrzymać jedynie te osoby, u których rozwiązanie umowy nastąpiło z woli pracodawcy. Oznacza to, że ustanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron oraz złożenie wypowiedzenia z woli pracownika odbierają szansę na skorzystanie z tego przywileju. Warto także pamiętać, że wolne dni nie należą się „z urzędu” – pracownik musi wcześniej złożyć wniosek o ich przyznanie.

Ile dni należy się na poszukiwanie pracy?

Otrzymałeś wypowiedzenie od szefa i przysługuje Ci 1-miesięczny okres wypowiedzenia? To świetnie, w takim razie możesz składać wniosek o przyznanie wolnego w celu szukania nowej posady. Zapewne zadajesz sobie pytanie, ile dni na poszukiwanie pracy otrzymasz w swojej sytuacji. Otóż jeśli pracownikowi przysługuje:

  • 2- tygodniowy  lub 1-miesięczny okres wypowiedzenia – otrzymuje 2 dni robocze na szukanie pracy
  • 3-miesięczny okres wypowiedzenia – otrzymuje 3 dni robocze na szukanie pracy

 

Jeśli więc obowiązuje Cię 1-miesięczny okres wypowiedzenia, możesz złożyć wniosek o przyznanie 2 dni roboczych na poszukiwanie pracy.

Wolne na szukanie pracy – pytania i odpowiedzi

Korzystanie z dni wolnych w celu znalezienia nowej pracy to mało popularna praktyka w naszym kraju. Wielu pracowników w ogóle nie słyszało o takim przywileju, poza tym pracodawcy często dążą do niezwłocznego rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron. W dodatku podczas okresu wypowiedzenia pracownik wybiera zaległy urlop, w związku z czym nie potrzebuje dodatkowych dni wolnych. Niemniej jeśli interesuje Cię, ile dni na poszukiwanie pracy przysługuje po otrzymaniu wypowiedzenia, zapewne chętnie poznasz dodatkowe informacje na ten temat.

  • Czy dostanę wynagrodzenie za dni wolne na poszukiwanie pracy?

Tak, pracodawca nie może pomniejszyć pensji o dni wybrane w celach zawodowych. Jednak będą one rozliczane na zasadach wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

  • Czy przysługuje mi ekwiwalent za niewykorzystane wolne dni na poszukiwanie pracy?

Nie. Korzystanie z dodatkowego wolnego nie jest obowiązkowe, dlatego pracodawca nie wypłaci ekwiwalentu.

  • Czy wolne dni na poszukiwanie pracy przysługują w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy?

Tak, w tej sytuacji również możesz skorzystać z takiego prawa. Pracodawca może wprawdzie skrócić okres wypowiedzenia z 3 miesięcy do 1 miesiąca, jednak nawet wtedy należą Ci się 3 dni robocze na poszukiwanie pracy.

  • Czy dni na szukanie pracy mogę wykorzystać w dowolny sposób?

Nie. Jak sama nazwa wskazuje, dodatkowe wolne powinno służyć wyłącznie działaniom mającym na celu znalezienie nowej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here