Informatyka – dziedziny, które warto studiować w 2022 r.

0
646

Nie jest tajemnicą, że praca w branży IT jest zazwyczaj nie tylko stabilna, ale i dobrze płatna. Z tego względu co roku tysiące osób decyduje się na podjęcie studiów informatycznych. Jakie dziedziny informatyki warto studiować w 2022 r.? Na usługi jakich specjalistów jest obecnie największy popyt?

Programista nadal poszukiwany

Osoby, które dopiero rozważają karierę w branży IT, często w pierwszej kolejności myślą o pracy programisty. To z pewnością dobry wybór dla osób, które są zdyscyplinowane, zwracają uwagę na szczegóły i którym nie przeszkadza spędzanie wielu godzin na powtarzalnych czynnościach. Programiści są też bez wątpienia świetnie wynagradzani (potwierdza to m.in. raport Badanie Społeczności IT 2022 Bulldogjob) – chociaż należy pamiętać, że z racji na duże zainteresowanie tym zawodem zarobki początkujących programistów (zwłaszcza takich bez doświadczenia) są obecnie nieco niższe niż jeszcze  2–3 lata temu.

Jeśli nie programowanie, to może inżynieria blockchain lub bezpieczeństwo systemów informatycznych?

Kolejną ciekawą ścieżką może być studiowanie inżynierii blockchain – taką specjalność na studiach informatycznych ma w swojej ofercie Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku (z programem studiów i pozostałymi specjalnościami można zapoznać się na stronie https://www.wsb.pl/gdansk/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/informatyka). Studenci WSB poznają aspekty techniczne i prawne  technologii, a także kryptograficzne algorytmy stojące u podstaw kryptowalut. Z racji tego, że technologia blockchain cały czas jest rozwijana, absolwenci tej specjalności mają szansę stać się jednymi ze stosunkowo nielicznych specjalistów, potrafiących projektować i implementować nowe sposoby wykorzystania łańcucha bloków – tworząc w ten sposób decentralizowane aplikacje.

Inną,  równie przyszłościową specjalnością, jest bezpieczeństwo systemów informatycznych. Obecnie coraz więcej firm dba o to, by należycie zabezpieczać wrażliwe dane, a co za tym idzie,  również aplikacje użytkowe, sieci komputerowe i systemy operacyjne.  Wybierając specjalność z tym związana, studenci uczą się opracowywania procedur bezpieczeństwa danych czy polityki bezpieczeństwa systemów informatycznych. Dowiadują się też przy okazji, jak bezpiecznie programować.

Dla osób, które stawiają na kreatywność

Osoby, które lubią tworzyć i mają wysokie poczucie estetyki, a jednocześnie chcą pracować w branży IT i studiować informatykę, powinny pomyśleć o takich specjalnościach jak projektowanie UX/UI czy projektowanie gier komputerowych. Oprócz aspektów czysto technicznych osoby pracujące jako projektanci w branży IT muszą również zwracać dużą uwagę na design i doświadczenia użytkownika korzystającego z witryny, gry czy aplikacji. Z tego względu może być to interesująca praca dla osób, które są kreatywne i lubią szukać nowych rozwiązań.

W branży IT można również rozwijać się w takich specjalnościach jak front-end developer, back-end developer czy administrator baz danych. Możliwości jest mnóstwo – dlatego też, jeszcze przed rozpoczęciem studiów, warto dokładnie zapoznać się z dziedzinami informatyki, by znaleźć dla siebie najbardziej satysfakcjonującą drogę.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here