Informatyka – studia inżynierskie w zawodzie poszukiwanym na rynku pracy

0
205

Nie jest tajemnicą, że już od dłuższego czasu stale rośnie popyt na usługi specjalistów z branży IT. Osoby pracujące na takich stanowiskach jak programista, inżynier sieci czy aplikacji mobilnych, front-end developer czy tester oprogramowania mogą liczyć na dobre zarobki i elastyczną pracę. Aby móc rozpocząć karierę w tej branży, najlepiej zapisać się na studia informatyczne.

Bootcamp czy specjalistyczne kursy nie zastąpią studiów informatycznych

Wiele osób wychodzi z założenia, że aby rozpocząć karierę w branży IT, wystarczy zapisać się na odpowiednie szkolenia, kursy czy – niezwykle modne obecnie – bootcampy. O ile jednak faktycznie może być to jakieś rozwiązanie dla osób, które chcą się przebranżowić w krótkim czasie, o tyle dla tych, którzy start kariery zawodowej mają wciąż przed sobą, lepszym pomysłem może być rozpoczęcie studiów informatycznych.

Studenci w trakcie studiów informatycznych uczą się zarówno tworzenia stron internetowych, projektowania oprogramowania na różne platformy, administrowania systemami operacyjnymi, tworzenia aplikacji jak i podstaw grafiki komputerowej. Dzięki temu mogą później rozwijać się w dowolnej dziedzinie – także w ramach specjalności na studiach. Dodatkowo wiedza z różnych obszarów technologii komputerowej pozwoli im później na swobodniejsze poruszanie się w branży IT i w razie potrzeby – na zmianę stanowiska.

Absolwentom informatyki łatwiej przychodzi też rozwiązywanie problemów z pogranicza różnych dziedzin. Doceniają to także pracodawcy, którzy zazwyczaj chętniej zatrudniają osoby z ukończonymi studiami informatycznymi.

Praktyczny wymiar zajęć – czyli na co zwrócić uwagę, wybierając studia informatyczne

Osoby, które chciałyby studiować informatykę, powinny pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z programem studiów na danej uczelni. Istotne jest również, by jak najwięcej zajęć miało charakter praktyczny, a studenci mogli pracować na odpowiednim sprzęcie. Na przykład w Uczelniach WSB Merito osoby studiujące informatykę uczą się programować, obsługiwać i administrować pakiet oprogramowania Atlassian, projektować aplikacje mobilne, pisać testy automatyczne w Pythonie i Selenium, projektować kompleksowe kampanie pozyskiwania klientów, a nawet projektować gry i tworzyć doświadczenia VR/AR/MR. Studenci WSB Merito mają również do wyboru wiele specjalności, takich jak m.in. programista aplikacji w chmurze, grafika komputerowa i technologie multimedialne czy inżynieria sieci, systemów i bezpieczeństwa IT (lista dostępnych specjalności różni się w zależności od filli WSB Merito). Z programem studiów można dokładniej zapoznać się na stronie https://www.merito.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/informatyka.

Absolwenci informatyki nie powinni mieć żadnych problemów ze znalezieniem pracy. Co istotne, wiele osób z branży IT pracuje całkowicie zdalnie – na etacie, jako freelancerzy czy przedsiębiorcy startujący z własnym projektem. Możliwości jest wiele, a zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży nadal będzie wysokie – i to co najmniej przez kolejnych kilkanaście lat.

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here