Jak znaleźć pracę za granicą?

0
2042

W Niemczech zarobisz nawet 4 razy więcej niż w Polsce na tym samym stanowisku. W Skandynawii cudzoziemcy mogą liczyć na najlepsze warunki socjalne, w dodatku bez problemu można porozumieć się po angielsku. W Holandii spotkasz wielu rodaków i szybko przyzwyczaisz się do łagodnego klimatu. Po usłyszeniu takich rewelacji trudno pogodzić z polskimi pensjami i mało atrakcyjnymi warunkami pracy – dlatego też co odważniejsi szukają szczęścia za zachodnią granicą. Motywacja do wyjazdu rośnie, jeśli potrzebujesz znacznej sumy na zakup mieszkania, rozwój firmy czy spłatę długów. A ponieważ temat emigracji zarobkowych wciąż budzi w naszym kraju duże zainteresowanie, ten wpis poświęcamy szukaniu zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy. Odpowiadamy więc na pytanie – jak znaleźć pracę za granicą?

Wyjazd za granicę przez znajomego

To zdecydowanie najpewniejszy i najbezpieczniejszy sposób na szukanie pracy za granicą. Dobry znajomy – a najlepiej przyjaciel lub członek rodziny – nie oszuka Cię na pieniądze i nie zostawi na pastwę losu na obcej ziemi. Jeśli będziecie pracować w tej samej firmie, możesz liczyć na wsparcie, zrozumiałe wyjaśnienie obowiązków, a nawet protekcję u przełożonego. Również Twój znajomy odniesie korzyści z Twojego przyjazdu, gdyż może zredukować koszty zakwaterowania i dojazdów do pracy – oczywiście o ile zamieszkacie razem. Obojgu będzie wam raźniej, zwłaszcza w przypadku trudności językowych i załatwiania formalności. Jeśli zatem nie wiesz, jak znaleźć pracę za granicą, zapytaj znajomych – rozpuść wici na facebooku, odwiedź bliższą i dalszą rodzinę, spotkaj się ze starą paczką przyjaciół. W dzisiejszych czasach niemal każda rodzina ma za sobą epizod wyjazdu na saksy.

Biuro pośrednictwa pracy

Agencje werbujące pracowników na zlecenie zagranicznego pracodawcy to wciąż kontrowersyjny temat. Z jednej strony wiele załatwiają: dojazd na miejsce, zakwaterowanie, legalne zatrudnienie, formalności związane z podjęciem pracy, ubezpieczenie zdrowotne. Obiecują nawet pełne wsparcie na miejscu, aby pracownik nie czuł się zdany wyłącznie na siebie. Jednak reputację pośredników zepsuły głośne sprawy agencji, które wysyłały swoich klientów do niewolniczej pracy w skandalicznych warunkach. Zresztą nawet dzisiaj nie brakuje firm, które usiłują zarabiać na pracownikach, a ich pomoc kończy się z chwilą podpisania umowy o pracę.

W takim razie jak znaleźć pracę za granicą, by nie paść ofiarą oszustów? Najlepiej osobiście wybrać się do agencji, którą z własnego doświadczenia może polecić Twój znajomy lub członek rodziny. W znalezieniu rzetelnego biura pośrednictwa pracy pomoże Ci również Internet – najpierw wyszukaj agencję w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a następnie sprawdź opinie na forach i w mediach społecznościowych. Pamiętaj – uczciwy pośrednik nie wymaga opłat za znalezienie pracy czy prowizji od wynagrodzenia, może jedynie domagać się zwrotu realnych kosztów (np. lekarza czy dojazdu)!

Ogłoszenia w Internecie i prasie

Zagraniczny rynek pracy jest chłonny jak gąbka, toteż nic dziwnego, że wielu Polaków zwietrzyło złoty interes w organizowaniu grupowych wyjazdów za chlebem. Na portalach ogłoszeniowych aż roi się od ofert osób prywatnych, które zajmują się wyszukiwaniem pracowników. Oczywiście nie załatwiają pracy za darmo – zazwyczaj pobierają jednorazowe opłaty lub żądają prowizji od zarobków. Legalność takiego działania pozostawiamy Twojej ocenie, niemniej radzimy uważać na takich „pośredników”.

W serwisach ogłoszeniowych można jednak znaleźć uczciwe i całkiem atrakcyjne oferty od polskich firm usługowych, które kompletują ekipę do pracy za granicą. Zazwyczaj chodzi o zlecenia remontowo-budowlane, sprzątanie w domach i budynkach komercyjnych, prace porządkowe (dbanie o miejską zieleń, usługi ogrodnicze). Czasami trafiają się ogłoszenia także od osób prywatnych, które nie chcą wyjeżdżać same, dlatego zbierają grupę rodaków do prac sezonowych.

Jak znaleźć pracę za granicą przez ogłoszenie? Po pierwsze – nie daj się wykorzystać na pieniądze! Jeśli ktoś żąda  od Ciebie opłat z góry (np. na rzekome zakwaterowywanie), od razu podziękuj za współpracę. Po drugie – uważaj na szemrane oferty i zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Zanim wyjedziesz z kimś obcym, sprawdź dane firmy (wyszukiwarka Google, bazy firmy w KRS i CEIDG) i wyśledź autorów ogłoszenia w mediach społecznościowych. Nie ufaj osobom, które nie chcą podać swojego nazwiska czy numeru telefonu.

Fora i media społecznościowe

Uczciwe oferty pracy za granicą możesz jeszcze znaleźć na forach tematycznych i grupach na facebooku. Musisz jedynie mieć sprecyzowany cel emigracji. Jeśli chcesz wyjechać do Danii, znajdź w wyszukiwarce forum skupiające Polaków mieszkających i pracujących w ojczyźnie Hamleta. Jeśli marzy Ci się praca o rzut beretem od zachodniej granicy, poszukaj na facebooku grupy „Polacy w Niemczech” czy „Praca w Berlinie”.  W przypadku mediów społecznościowych trudniej o oszustwo, gdyż łatwo możesz zweryfikować ogłoszenie przez profile prywatne. Szukanie pracy za granicą na forum jest bardziej ryzykowne, dlatego wobec osób o znikomej ilości postów stosuj zasadę bardzo ograniczonego zaufania. Domagaj się jasno sprecyzowanych warunków pracy i nigdy nie wysyłaj pieniędzy – nawet jeśli forumowicz wydaje się stałym bywalcem i wygląda przyjaźnie na zdjęciu profilowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here