Jak znaleźć pracę?

0
2001

Wszyscy na pewnych etapach życia zadajemy sobie te same pytania i jedno z nich brzmi: jak znaleźć pracę? Jeżeli właśnie skończyłeś studia albo masz dosyć aktualnego miejsca zatrudnienia, stajesz przed trudnym wyzwaniem. Niektórzy nową pracę dostają w ciągu kilku dni, inni spędzają na poszukiwaniach długie miesiące. Co różni obie grupy i jak znaleźć się wśród osób, które szybko przeszły z bezrobocia do zawodowej satysfakcji?

Odpowiednie CV i list motywacyjny

Właściwie przygotowane CV oraz list motywacyjny to podstawa poszukiwania pracy. Mimo tego często osoby, które chcą znaleźć pierwszą pracę albo dostać lepszą pracę bagatelizują znaczenie tych elementów. CV to Twoja najważniejsza wizytówka. To Twoje “zawodowe ja” w pigułce. Z przeglądaniem CV jest zupełnie jak z reklamami. Rekruter widzi ich dziesiątki każdego dnia i często nawet nie ma czasu, by się dokładnie zapoznać się z ich treścią. Dlatego o dobre wrażenie trzeba zadbać już od początku.

Postaraj się, by Twoje CV miało odpowiednią oprawę graficzną. Nie chodzi o wizualne dodatki, wymyślne czcionki czy nietypowy format. Powinno po prostu wyglądać schludnie i nowocześnie. Przejrzyj portale oferujące wzory CV i staraj się wykonać podobne w edytorze tekstu lub skorzystaj z gotowych wzorców – często nawet darmowe szablony wyglądają bardzo dobrze.

Do CV oczywiście dołączamy profesjonalne zdjęcie. Jaka jest idealna fotografia? Taka, która pasuje do miejsca pracy, które starasz się zdobyć. Jeżeli szukasz “poważnej pracy” (czyli nie pierwszej roboty, która ma jedynie zapewnić pieniądze na mieszkanie i jedzenie) to warto przemyśleć zamówienie zdjęcia biznesowego. To fotografie zazwyczaj w koszuli pod krawatem albo w garniturze, z uśmiechem na twarzy – taka fotka sprawdzi się znacznie lepiej niż standardowe zdjęcie legitymacyjne czy wykonane na potrzeby innych dokumentów.

Jeśli chcesz szybko znaleźć pracę zadbaj o to, by zarówno CV, jak i list motywacyjny były indywidualnie przygotowane pod dane miejsce zatrudnienia. Staraj się przedstawić siebie w najlepszym świetle jako kandydata na dane stanowisko. To oznacza, że nie musisz zawsze załączać swojego pełnego życiorysu. Software house nie będzie pod wrażeniem Twojego certyfikatu nurka głębinowego. Za to już poświadczenia znajomości angielskiego na poziomie C2 będzie jak najbardziej na miejscu. Niewiele osób zdaje sobie też sprawę z tego, że w CV można zawrzeć prywatne osiągnięcia, takie jak prowadzenie bloga tematycznego czy moderowania grupy z dużą ilością użytkowników.

Jeżeli pracodawca wymaga listu motywacyjnego, również należy go przygotować z uwzględnieniem danego miejsca pracy. Taśmowe rozsyłanie listów i CV nigdy nie jest skuteczne.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Gdy już myślisz, że dobrze wiesz, jak znaleźć pracę, bo właśnie zostałeś zaproszony na dwie rozmowy kwalifikacyjne, może czekać Cię spore rozczarowanie. Niestety, nawet sto rozmów nie gwarantuje zatrudnienia, jeżeli nie przebiegają one po myśli rekruterów. Jak zwiększyć swoje szanse na dobre wrażenie?

Podstawą jest ubranie dopasowane do sytuacji. W większości wypadków dobrze sprawdzi się półoficjalna koszula i długie spodnie. Możesz też postawić na casualową marynarkę. Z kolei już stanowiska kierownicze w korporacjach finansowych zwykle witają kandydatów do pracy w garniturach.

Nie zawsze najbardziej elegancki strój w Twojej szafie jest najlepszym rozwiązaniem. Pójście w garniturze na rozmowę o pracę na stanowisko konsultanta telefonicznego na umowie zlecenie raczej wprawi rekrutera w wesołość niż zwiększy prawdopodobieństwo, że ta praca przypadnie właśnie Tobie.

Co jeszcze warto wiedzieć o rozmowach kwalifikacyjnych? To, że dużo informacji jest w sieci. Jeśli chcesz dostać pracę w dużej firmie, to prawdopodobnie w internecie istnieje mnóstwo postów na grupach i forach opisujących rozmowy kwalifikacyjne w tym właśnie przedsiębiorstwie. Warto szukać!

Szukaj pracy w wielu miejscach

Szukanie pracy jest męczące. Gdy poświęcasz kilka godzin dziennie na scrollowanie kolejnych stron portali z ogłoszeniami, umysł i oczy mają dość. Między innymi z tego powodu warto dywersyfikować źródła ofert. Duże portale to nie wszystko.

Jak znaleźć pracę szybciej? Szukaj w wielu miejscach. I nie chodzi wcale o inne serwisy, bo często rekruterzy wrzucają to samo ogłoszenie na kilka portali. Na tym tle jednak wyróżniają się media społecznościowe, które dla pracodawców są coraz częściej źródłem pracowników numer jeden.

Oprócz ogólnych grup na Facebooku związanych z pracą, zainteresuj się tymi skupionymi wokół Twojej branży. Oferty pracy w SEO pojawiają się w grupach dyskusyjnych o SEO, oferty dla copywriterów pojawiają się w grupach dla copy itd. Warto w nich być, regularnie sprawdzać i szybko reagować, gdy pojawia się ogłoszenie.

Zadbaj o social media

Skoro jesteśmy przy mediach społecznościowych… To właśnie one stanowią dziś “drugie CV”. Jak znaleźć pracę? Prezentując się odpowiednio w kanałach social media!

Fajnie mieć zdjęcia z najlepszych imprez w akademiku, ale po ukończeniu studiów takie fotki mogą stać się kulą u nogi na rynku pracy. Sposób jest tu prosty – poustawiaj swoje kanały social media tak, by cały content był dostępny wyłącznie dla znajomych. Dla przyszłych pracodawców zostaw jedynie uśmiechnięte zdjęcie profilowe.

Codziennie tysiące osób tracą szansę na zatrudnienie właśnie przez zaniedbanie swoich social mediów. Tak, rekruterzy i pracodawcy chętnie sprawdzają takie kanały i biorą je pod uwagę, nawet jeśli oficjalnie tego nie przyznają.

Zainwestuj w siebie

Samochód jest więcej wart na rynku wtórnym, gdy zainwestujesz w wymianę zepsutego sprzęgła. Mieszkanie sprzedaż drożej, jeżeli w pakiecie jest już indywidualny projekt wyposażenia. Pracownik jest więcej wart na rynku pracy, gdy zainwestował w szkolenia i kursy.

Jak znaleźć pracę? Inwestując w siebie! Boimy się inwestować, a to duży błąd. Tak naprawdę ta kwestia jest do bólu logiczna i bardzo prosta: Chcesz zostać księgowym? Idź na kurs księgowości. Chcesz pracować w międzynarodowej korporacji? Wyrób sobie certyfikat z języka obcego.

Czy kurs daje gwarancję zatrudnienia? Niestety nie, ale istotnie zwiększa Twoje szanse na rynku pracy, zwłaszcza wtedy, gdy nie masz doświadczenia ani wykształcenia kierunkowego. Certyfikat (pochodzący z zaufanego ośrodka szkoleniowego) jest dla pracodawcy jasnym sygnałem, że masz konkretną wiedzę, którą możesz wykorzystać w pracy.

Ciekawą opcją są też kursy z gwarancją zatrudnienia. Jeśli nie lubisz inwestować w ciemno, spróbuj wyszukać takie szkolenia dla swojej branży.

Uruchom znajomości, by znaleźć pracę

W idealnej rzeczywistości o przyjęciu do pracy decydują kwalifikacje kandydata. Niestety jednak nie żyjemy w perfekcyjnym świecie, dlatego czasem warto też sięgnąć po rozwiązania “nieoficjalne”, by znaleźć pracę.

Jeśli kolejne rozmowy kwalifikacyjne spełzają na niczym, czas uruchomić znajomości. Może kumpel Twojego kumpla jest kierownikiem w salonie sprzedaży i chętnie przyjmie Cię jako sprzedawcę? Może znajoma przedstawicielka handlowa będzie w stanie poprzeć Twoją kandydaturę na wolny wakat i powiedzieć parę dobrych słów o Tobie swojemu szefowi? Zastanów, podzwoń po znajomych, dodaj informacje dla przyjaciół w swoich social media. Korzystanie z pomocy znajomych to żaden wstyd.

Od kilku lat zawodowe znajomości postanowił zresztą sformalizować portal LinkedIn. Jeśli jeszcze nie masz tam konta, załóż je czym prędzej. To dobra opcja zwłaszcza dla osób mających konkretne zawodowe wykształcenie lub kilka lat doświadczenia. Nierzadko rekruterzy z ofertami zgłaszają się sami.

Jak znaleźć lepszą pracę?

Na koniec jeszcze ważna porada dla osób, które już mają kilka lat pracy za sobą, ale właśnie straciły zatrudnienie lub mają zamiar odejść z firmy, by znaleźć atrakcyjniejsze miejsce dla siebie.

W trudnych momentach bardzo łatwo o podejmowanie ostatecznych decyzji. Rychłe odejścia jednak mogą trwale odbić się na Twojej karierze. Jeśli chcesz znaleźć dobrą pracę, planuj z wyprzedzeniem. Kosztowną pomyłką jest odchodzenie z kolejnych firm po kilku miesiącach. Nawet jeżeli praca Ci nie odpowiada, lepiej “zagrzać” miejsce na dłużej.

Pracodawca, który zobaczy, że zmieniasz pracę co pół roku będzie miał uzasadnioną obawę, że to samo zrobisz w jego firmie i nie będzie ryzykował. Jeśli chcesz zmienić zatrudnienie, dużo lepszym wyjściem jest szukanie pracy będąc dalej na etacie. Nie pozwól, by w Twoim CV znalazło się kilka pozycji zatrudnienia na kilka miesięcy.

Drugim błędem osób pracujących jest “zasiedzenie się” w branży, która nie daje perspektyw na pracę w przyszłości. Dobrym przykładem są infolinie albo salony sprzedaży. To miejsca, w których pracuje się w weekendy i grafiki są ustalane z niewielkim wyprzedzeniem. Niemal pewne jest, że prędzej czy później taki styl pracy zacznie Ci przeszkadzać i będziesz zastanawiać się jak znaleźć nową pracę. Niestety, doświadczenie w dzwonieniu albo sprzedaży umów operatorów sieci komórkowych trudno wykorzystać w szukaniu zatrudnienia np. na stanowiskach biurowych. A to właśnie tu będziesz chciał pracować po założeniu rodziny.

O zmianie kierunku kariery warto pomyśleć znacznie wcześniej. Jeśli Twoja praca nie daje szans na satysfakcjonującą zawodowo przyszłość, lepiej zrezygnować, gdy masz jeszcze czas na zdobycie cennego doświadczenia w bardziej perspektywicznym zawodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here