Na co zwrócić uwagę szukając biura do wynajęcia?

0
1181

Założenie własnej firmy to jedno z wielu działań, na jakie musi się nastawić przedsiębiorca. Załatwione formalności jest dobrym wstępem do tego, aby przeszukać oferty, w których są biura do wynajęcia. Lokal tego typu to miejsce, które stanowi wizytówkę firmy, a jednocześnie będzie punktem spotkań z klientami oraz kontrahentami. Jak znaleźć takie, które idealnie odpowiada na nasze potrzeby?

Cierpliwość popłaca

Idealne biuro powinno mieć dogodną lokalizację, być wygodne, dobrze zaaranżowane i nie kosztować kroci. Bywa, że perełka tego typu trafi się dość szybko. Zwykle jednak trzeba na nią poczekać lub iść na kompromis i odjąć którąś z wymarzonych cech. Najlepsze biura do wynajęcia zwykle mają kolejkę oczekujących. Jeśli ktoś może sobie pozwolić na długi czas oczekiwania, z pewnością mu się to opłaci. Najczęściej jednak młody przedsiębiorca nie może czekać wiele miesięcy. Dlatego poszukiwania warto zacząć odpowiednio wcześnie. Jeśli zostawi się je na ostatnią chwilę, najprawdopodobniej pozostanie jedynie lokal, odbiegający od oczekiwanych standardów.

Estetyka i aranżacja

Bez względu na to, gdzie poszukujemy biura do wynajęcia, warto zwrócić uwagę na kilka detali. Liczy się ilość pokoi, ich rozmieszczenie, metraż. Wygląd i aranżacja miejsca będzie kluczowa w przypadku firmy, która zaprasza gości i klientów do swojej siedziby. Dlatego wybrany lokal nie może mieć niedoróbek lub być położony w nieestetycznym budynku, który wymaga remontu. Oglądając konkretne propozycje, należy zwrócić uwagę na możliwości aranżacyjne. Każda branża ma inną specyfikę, inaczej wygląda biuro rachunkowe a jeszcze inaczej agencja reklamy. Czasem jest potrzebne miejsce na magazyn lub salę konferencyjną. Bywa, że firma, która jest franczyzą, musi mieć lokal dostosowany swoim wyglądem do jednakowego szablonu. O możliwości adaptacji należy dopytać również na etapie spisywania umowy.

Całkowite koszty

Cena wynajmu najczęściej stanowi jeden z najpoważniejszych wydatków w miesięcznym budżecie firmy. Całkowite koszty biura do wynajęcia to suma kilku czynników jak: stan budynku i lokalu, jego lokalizacja, długość umowy, metraż. Dobrze jest sprecyzować oczekiwania finansowe już na etapie poszukiwań. To znacznie ułatwi znalezienie nieruchomości, która nie nadwyręży firmowego budżetu. Przy wynajmie należy określić, jakiej wysokości są koszty użytkowania mediów oraz w jaki sposób rozliczyć ewentualne odmalowanie lub odświeżenie pomieszczeń. Chcąc nieco zaoszczędzić, dobrze jest szukać lokalu poza ścisłym centrum. Zwłaszcza że w wielu dziedzinach lokalizacja nie ma szczególnego znaczenia dla klientów. Wszystkie kwestie finansowe muszą znaleźć swoje miejsce w umowie. Nawet niewielkie aneksy do konkretnego podpunktu.

Istnieje detal, na który często nie zwraca się uwagi przy szukaniu biura do wynajęcia. Chodzi o parking, którego brak może bardzo doskwierać właścicielowi oraz pracownikom. Ten szczegół również warto mieć na oku przy poszukiwaniach lokalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here