Płacisz kartą czy gotówką? Sprawdź, co się bardziej opłaca!

0
1727

Coraz bardziej cenimy płatności kartą, które są wygodne, szybkie i bezpieczne. Jednak nadal wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez płatności tradycyjnym banknotem. Zatem która forma jest bardziej opłacalna? Kiedy szybciej wydamy pieniądze ‒ płacąc gotówką czy za pomocą plastiku?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy, czy potrafimy zarządzać pieniędzmi, a może wręcz przeciwnie ‒ zawsze wydajemy dużo i ulegamy impulsywnym zakupom. Obie formy płatności mają swoje wady i zalety, a to, z którą się bardziej zaprzyjaźnimy, zależy wyłącznie od nas samych!

Wydatki na ostrzu noża

https://www.kuki.pl/  zawsze stara się dokształcać swoich czytelników w kwestii finansów. I tak miłośnicy płatności gotówkowych zapewne stwierdzą, że bardziej ceni się pieniądz, który możemy dotknąć. Rzeczywiście, płacąc za zakupy przy użyciu banknotów, bardziej odczujemy ich utratę niż używając kawałka plastiku. Płacąc kartą, nie widzimy swoich pieniędzy, a więc wydawanie jest zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze… oczywiście do czasu, gdy sprawdzimy swoje saldo na koncie.

Grosz do grosza, a …

Jednak rezygnacja z karty nie oznacza, że staniemy się oszczędni. Dlaczego? Trzymając w portfelu “drobniaki”, bardzo często nie zastanawiamy się, na co je wydajemy. Słodkości, obiad na mieście, szybka kawa z koleżanką, drożdżówka z pobliskiej cukierni to stosunkowo niewielkie wydatki. Niestety, regularnie kupowane “niewinne przyjemności” mogą przełożyć się na całkiem sporą kwotę pieniędzy. Płacąc kartą, mamy dostęp do bankowości internetowej, dzięki czemu szybko możemy sprawdzić, gdzie i ile wydajemy. Warto mieć przed oczami taki “rachunek sumienia”.

Galimatias kart

Obecnie do wyboru mamy szeroki asortyment produktów bankowych. Możemy korzystać z karty debetowej, która połączona jest z naszym rachunkiem bankowym, ale także z karty kredytowej. Ten drugi rodzaj plastiku to nic innego, jak rodzaj pożyczki udzielonej przez bank na poczet naszych wydatków. Zatem najważniejsze, szczególnie w tym drugim przypadku, jest dopasowanie swoich możliwości finansowych do wyboru limitu na karcie.

Karta czy gotówka ‒ co wybrać?

Zarówno karta, jak i gotówka mają swoje wady i zalety. Płacąc plastikiem nie musimy nosić przy sobie portfela wypchanego pieniędzmi. Dodatkowo, praktycznie w każdym miejscu możemy już płacić debetówką czy kredytówką ‒ w sklepie, restauracji, urzędzie, warsztacie samochodowym czy u fryzjera. Czasem też z pomocą karty możemy zarabiać, np. dzięki usłudze moneyback. Omawiając te zagadnienia pamiętajmy jednak, że każda z opcji niesie ze sobą wiele pozytywów, ale mają także drugą stronę medalu. Dlatego recepta na rozsądne płatności to przede wszystkim rozsądek w podejmowaniu decyzji zakupowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here