Umowa o pracę – jaki PIT należy rozliczyć?

0
1524

Deklaracja PIT służy do rozliczenia podatku potrącanego od uzyskanego dochodu. Po wypełnieniu druku staje się jasne, ile podatnik jest winien państwu i jaką kwotę powinien wpłacić na konto urzędu skarbowego. Wyróżniamy kilka rodzajów formularzy w zależności od przeznaczenia, rodzaju płatnika i źródeł dochodu: PIT-4, PIT-4R, PIT-5, PIT-11, PIT-16A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38. Najczęściej przedmiotem rozliczenia dochodów jest umowa o pracę – jaki PIT powinien wypełnić każdy pracownik?

PIT-37 – rozliczenie umowy o pracę

Właściwym formularzem jest druk PIT-37, który służy do rozliczenia wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę lub umowy zlecenie, renty, emerytury oraz przychodów uzyskanych z praw autorskich. Formularz PIT-37 obowiązuje także osoby osiągające dochody z tytułu pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz stosunku służbowego.

Instrukcje ułatwiające rozliczenie PIT z umowy o pracę znajdziesz w Internecie, ponadto można wypełnić deklarację za pomocą specjalnych programów księgowych lub wydać dyspozycję rozliczenia przez urząd skarbowy. Osoby mające problem z rozliczeniem podatku mogą skorzystać z usług biura rachunkowego lub zaprzyjaźnionej księgowej. Chcesz samodzielnie wypełnić PIT-37? W takim razie musisz pamiętać o kilka zasadach:

  • w formularzu należy wykazać kwoty faktycznie uzyskane w danym roku rozliczeniowym, wynagrodzenie wypłacone w roku bieżącym (nawet należne za miesiące roku rozliczanego) wykażesz dopiero w kolejnym roku;
  • należy wpisywać dokładne kwoty przychodu, bez zaokrąglenia do pełnych groszy;
  • przychód to wynagrodzenie brutto (nie mylić z dochodem), czyli całość bez potrąceń na składki ZUS;
  • jeśli otrzymujesz wynagrodzenie z różnych umów o pracę, przychody należy zsumować i wpisać w rubrykę nr 1.

Osoby rozliczające podatek od wynagrodzenia po raz pierwszy, często nie wiedzą skąd brać kwoty potrzebne do wpisania w formularz. Otóż należy poczekać na deklarację od pracodawcy, takich informacji nie dostarczy Ci umowa o pracę. Jaki PIT otrzyma pracownik? Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi druk PIT-11 w terminie do końca kutego – dopiero na podstawie kwot wykazanych w formularzu można rozliczyć przychody z tytułu stosunku pracy.

O czym pamiętać przy rozliczaniu umowy o pracę?

Deklarację PIT-37 należy złożyć do ostatniego dnia kwietnia – jeśli 30.04 wypada w dzień wolny, można oddać formularz następnego dnia roboczego. Z pewnością nie warto zwlekać i biec do urzędu w ostatniej chwili. Jeśli z deklaracji wynika podatek do zapłaty, wówczas czas na uiszczenie tej kwoty mija 30 kwietnia. Z kolei jeśli spodziewasz się zwrotu podatku, warto oddać PIT jak najwcześniej – urząd skarbowy ma aż trzy miesiące na wypłacenie pieniędzy od dnia otrzymania poprawnie wypełnionej deklaracji.

Rozliczenie PIT umowy o pracę będzie wyglądać korzystniej, jeśli skorzystasz z ulg podatkowych (Internet, darowizny, wydatki na leczenie) oraz preferencji (np. rozliczanie z małżonkiem, samotne wychowywanie dziecka). Przy wykazywaniu ulg należy pamiętać o dołączeniu stosownych załączników (PIT-O, PIT-D).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here