Zdjęcia biznesowe dla osób pragnących wykreować profesjonalny wizerunek

0
797

Zdjęcia biznesowe każdego roku stają się coraz bardziej popularne. Przedsiębiorcy wiedzą już, że dzięki nim można wykreować profesjonalny wizerunek, a tym samym pozyskać nowych klientów i wyprzedzić konkurencję. Sesję biznesową powinno się powierzyć jedynie profesjonalistom, gdyż wykonanie zdjęć biznesowych nie jest zadaniem prostym (większość fotografów nie jest w stanie mu sprostać). Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zlecenie zdjęć biznesowych?

Zdjęcia biznesowe – co je wyróżnia?

Należy zdawać sobie sprawę, że zdjęcia biznesowe znacząco różnią się od wszystkich innych fotografii. Do wykonania zwykłej fotografii potrzebny jest odpowiedni sprzęt i zmysł estetyczny, który sprawia, że model będzie prezentował się atrakcyjnie. W przypadku zdjęć biznesowych to nie wystarczy. Ogromna część laików nie ma pojęcia czym różnią się zdjęcia biznesowe od innych fotografii. Może im się wydawać, że do zdjęcia biznesowego potrzebny jest jedynie pracowniczy uniform. Nie jest to prawdą, choć trzeba przyznać, że w wielu studiach fotograficznych na tym się kończy.

Zrobienie dobrego zdjęcia biznesowego to sprawa bardzo złożona, gdyż celem takiej fotografii jest wykreowanie określonego wizerunku. Profesjonalne zdjęcia biznesowe mają nie tyle oddać naszą powierzchowność, co wydobyć z nas cechy eksperta w swojej branży. Dzięki nim inni ludzie odbierają nas tak jak sobie tego życzymy. Wykonanie profesjonalnego zdjęcia biznesowego wymaga wiedzy i doświadczania, dlatego należy zlecić je ekspertom (jest to ważne, gdyż nieumiejętnie wykonane zdjęcia będą działały na naszą niekorzyść).

Profesjonalne zdjęcia biznesowe – dlaczego tak bardzo ich potrzebujemy?

Współcześnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego jak duże znaczenie dla naszej kariery mają zdjęcia biznesowe. W wielu branżach panuje olbrzymia konkurencja. Rezultatem tego jest fakt, że dobre wykonywanie swojej pracy może być niewystarczające, żeby zdobyć klientów i zarobić godne pieniądze. Jeżeli jesteśmy doskonałymi specjalistami, musimy dać się poznać potencjalnym klientom. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy dobrze się zaprezentujemy.

Czy chcemy tego, czy nie – ludzie oceniają nasz profesjonalizm na podstawie wyglądu. Nie chodzi tu wcale o urodę, ale te cechy naszej powierzchowności, które sprawiają, że wyglądamy jak osoby znające się na swoim fachu. Ocena następuje bardzo szybko – zazwyczaj potrzeba kilkunastu sekund, żeby ktoś wyrobił sobie zdanie na nasz temat. Dodatkowo bardzo trudno jest o zmianę już raz wyrobionej opinii.

Pamiętajmy, że brak wizerunku jest dla nas tak samo szkodliwy jak nieodpowiedni wizerunek. Jeżeli prowadzimy swoją działalność przez internet i nie publikujemy swojego wizerunku – dla potencjalnych klientów jesteśmy mało wiarygodni (a na pewno mniej wiarygodni niż konkurencja, która publikuje profesjonalne zdjęcia wizerunkowe).

Musimy zdawać sobie sprawę, że dobre zdjęcia biznesowe będą działały na naszą korzyć, jednak, gdy są wykonane nieprawidłowo – mogą poważnie nam zaszkodzić. Zdjęcie biznesowe musi być odpowiednie dla branży, w której działamy. Kobieta, która publikuje fotografie w opiętej kreacji z głębokim dekoltem ma szansę otrzymać pracę jako hostessa, czy modelka, jednak jest małe prawdopodobieństwo, że ktoś zatrudniłby ją jako opiekunkę dla swoich dzieci. Celem zdjęć biznesowych jest przedstawienie nas jako specjalistów w swojej branży, dlatego nie ma znaczenia, czy wydajemy się na nich atrakcyjni. Fotografie, które podkreślają walory naszej sylwetki nadają się na portal randkowy. Potencjalny klient nie chce umawiać się z nami na randkę, zależy mu na dobrze wykonanej pracy.

Zdjęcia biznesowe – poświęćmy czas na znalezienie dobrego fotografa

Żeby zdjęcia biznesowe spełniały swoją funkcję, muszą być wykonane umiejętnie. Jedynie profesjonalny, doświadczony fotograf biznesowy wie jak zrobić zdjęcia, które przekonają potencjalnego klienta, że to właśnie my jesteśmy ekspertami, których szuka.

Dobry fotograf jest w stanie zrobić nam zdjęcia, na których prezentujemy się atrakcyjnie. Jednak tylko fotograf biznesowy wie jak stworzyć przekonujący wizerunek. Żeby wykonywać zdjęcia biznesowe często potrzeba dużej wiedzy i doświadczenia. Fotograf musi wiedzieć jaki wizerunek sprawdzi się w konkretnej branży. Jego zdjęcia muszą być na tyle przekonujące, żeby klient zdecydował się nam zaufać.

Warto poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego fotografa. Nie jest to proste, gdyż współcześnie wiele firm ma w swojej ofercie zdjęcia biznesowe. Nie oznacza to jednak, że każda jest w stanie wykonać je profesjonalnie. Zdecydowanie dobrze jest przeglądać portfolio wielu fotografów. Jeżeli widzimy zdjęcia biznesowe, które do nas przemawiają, możemy sprawdzić kto jest ich autorem, a następnie spróbować skontaktować się z tą osobą.

Profesjonalnego fotografa biznesowego poznamy po jakości współpracy. Człowiek taki jest nie tylko dobrym fachowcem, ale również psychologiem. Jest w stanie sprawić, że klient w jego towarzystwie czuje się pewny siebie. Dobry fotograf dużo rozmawia ze swoimi klientami. Zanim zdecyduje się na podjęcie z nami współpracy, prawdopodobnie zada nam wiele pytań, żeby jak najlepiej poznać nasze oczekiwania. Unikajmy fotografów, którzy zgadzają się na sesję od razu i nie nie próbują dowiedzieć się jakie są nasze potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here