Gdzie korzystnie szukać pracy

0
2039

Pracodawcy często wykorzystują Internet w trakcie prowadzenia naboru pracowników, a media społecznościowe odgrywają coraz ważniejszą rolę w tych działaniach. Szukając pracy online trzeba wiedzieć, jakich nie popełniać błędów, by szybko znaleźć pracę. Trzeba także starać się wykorzystywać wszystkie inne dostępne możliwości, łącznie z zarejestrowaniem się w urzędzie pracy.

Media społecznościowe stały się platformą rynku pracy i jak dowodzą badania, będą odgrywać jeszcze większą rolę w procesie rekrutacji. Szacunki wskazują na ciągły wzrost znaczenia portali tego typu. Dlatego podczas poszukiwań nowej pracy bardzo ważne jest maksymalne ich wykorzystanie. Osoby szukające pracy, aktywne online, osiągają cel dużo szybciej, niż osoby aktywne offline. Najlepszym rozwiązaniem jest działanie na każdej płaszczyźnie. W serwisie „Aplikuj.pl” można przeglądać zawsze aktualne oferty pracy w Bytomiu i innych lokalizacjach.

Weryfikacja kandydatów

W Internecie bardzo łatwo znaleźć informacje o osobach biorących udział w rekrutacji i aktywnych online. Jednym z działań rekruterów jest wykorzystanie mediów społecznościowych w celu identyfikacji kandydatów. Około jedna trzecia z nich przyznała w badaniu, że odrzuciła kandydata ze względu na zdjęcie lub publikowaną przez niego treść w profilu. Szczególnie sprawdzane są zamieszczane komentarze, zwłaszcza te dotyczące działań, które mogą naruszać przepisy, być wulgarne i wywoływać kontrowersje. Wbrew pozorom takie działanie nie jest realizowane w stosunku do szeregowych pracowników. W taki sam sposób poszukuje się osób na stanowiska wyższego szczebla.

Pomoc ze strony urzędu pracy

Państwowy Urząd Pracy odgrywa ważną rolę w pomocy pracodawcom i osobom bezrobotnym. Placówki oferują pomoc stacjonarną, ale także wykorzystują w swych działaniach Internet. Osoba rejestrująca się w urzędzie otrzymuje możliwość uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego, co jest niezbędne do korzystania z usług zakładów publicznej opieki zdrowotnej. W urzędach bezrobotni mogą skorzystać z dedykowanych ofert pracy, które nigdzie indziej się nie pojawiają, a także podnieść kwalifikacje poprzez uczestnictwo w kursach oraz szkoleniach. Aplikować na oferty mogą tylko zarejestrowani bezrobotni. W polecanym artykule na temat zawodów deficytowych opublikowanym przez „Interie” możesz dowiedzieć się jakie kwalifikacje są warto jest zdobywać?

Pracodawcy chętnie współpracują z urzędami pracy i często zatrudniają osoby kierowane do nich z tych placówek. Dotacje i programy unijne pozwalają także na organizację szkoleń oraz umożliwiają osobom z pomysłami ubiegać się dofinansowania do swoich działań, łącznie z pozyskaniem środków na założenie własnej firmy.

Agencje pośrednictwa pracy

Osoby aktywnie szukające pracy z pewnością będą miały styczność z podmiotami jakimi są agencje pośrednictwa pracy. Duży procent ogłoszeń pojawiających się w Internecie i prasie jest zamieszczany przez takich pośredników. Ich zadaniem jest pozyskanie dla swoich klientów najlepszych pracowników. Często takie agencje proponują kandydatów do dalszego etapu rekrutacji lub same prowadzą nabór. Finalnie może się tak zdarzyć, że wybrana osoba do pracy w danej firmie przez okres miesiąca lub dłużej wykonuje obowiązki na rzecz i w siedzibie pracodawcy, jednak jest związana przez ten okres umową z agencją pośrednictwa pracy.

Każdemu zależy na skutecznym poszukiwaniu pracy, dlatego warto pamiętać, że tylko staranne zaplanowanie działań i wykorzystanie w odpowiedni sposób nowoczesnych narzędzi może przyczynić się do osiągnięcia sukcesu.

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą pracy, z artykułu „Masz dość swojej pracy? Sprawdź, jak zmienić ją na lepszą” dowiesz się więcej na ten temat. Trzeba przyznać, że pozytywną rolą Internetu jest wiedza, którą można łatwo zdobyć i wykorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here